Przejdź do głównej zawartości

Kukiz. Grajek, który został graczem

Okładka książki Kukiz. Grajek, który został graczem i inne  Rzadko czytam reportaże, ale na ten" Kukiz. Grajek, który został graczem" sięgnęłam z wielką ciekawością. Do przeczytania zachęcił mnie tytuł książki. O Pawle Kukizie ostatnio zrobiło się  bardzo głośno, chociaż przecież i wcześniej był znana postacią.
Ale  w tej książce nie tylko o Kukizie jest mowa. Oprócz tytułowego reportażu mamy tu jeszcze trzy inne, nie mniej ciekawe artykuły.
Pierwszy jest ten tytułowy, przybliża nam on sylwetkę muzyka- polityka. W artykule Paweł Kukiz jest nazwany "Kmicicem polskiej polityki". I jest mi trudno się z tym nie zgodzić.
Jaki jest on naprawdę, czym się kieruje i jaki jest jego cel? Na te wszystkie pytania stara się odpowiedzieć autor  reportażu, Andrzej Stankiewicz.
Drugi z artykułów nosi tytuł"Człowiek, który złapał Eichmanna".
Jest to właściwie zapis rozmowy z agentem Mosadu, Rafim Eitanem, który złapał Eichmanna i postawił go przed wymiarem sprawiedliwości. Sam Eitan bagatelizuje swoja rolę w tej akcji:
"...Złapaliśmy faceta, który nie miał żadnej ochrony, nie stawiał oporu. Potem przewieźliśmy go z punktu A- Argentyny do punktu B - Izraela. Tyle. Ja nie widzę w tym niczego trudnego..."
Kolejny z reportaży "Ksiądz Paweł zrzuca sutannę" dotyczy byłego księdza, który zrezygnował z kapłaństwa. I nie, jak to zwykle bywa dla kobiety, czy też z powodu innej orientacji seksualnej. Powód jest inny i o wiele bardziej złożony.
Bohater artykułu już w seminarium nie czuł się do końca na swoim miejscu. Liczył, że jak już otrzyma święcenia sytuacja się zmieni, ale nie było wcale lepiej. Już będąc księdzem nigdzie na dłużej nie mógł zagrzać miejsca, ciągle był przenoszony z jednej parafii do drugiej. Praktycznie nigdzie nie czuł się dobrze. Jego wyobrażenie o służbie kapłańskiej mocno odbiegało od tego, co ofiarował kościół.
Nikt tak naprawdę nie dotarł do niego na tyle blisko, by mu pomóc, a on potrzebował tej pomcybardzo.
Dziś ma żal do władz kościelnych, że nie zostało mu udzielone wsparcie, że czuł się jakby mu wyprano mózg.
Ostatni, czwarty artykuł "Parszywi z Banditenstand" traktuje o wyklętych żołnierzach AK, którzy po II wojnie światowej w Radomsku tworzyli antykomunistyczną partyzantkę. Ludzi ci byli prześladowani przez ówczesną władzę.
Jak większość materiałów dotyczących czasów wojny oraz okresu powojennego także i ten artykuł jest wstrząsający.
Ogromna ilość wyroków skazujących, tortury jakim byli poddawani tzw. zdrajcy ojczyzny szokują i przerażają.
Wszystkie cztery artykuły zasługują na uwagę. Są napisane z wyczuciem i rzetelnością.
Polecam nawet tym, którzy nie należą do wielbicieli takiej formy literackiej. Nie zawiedziecie się.


       

Komentarze

  1. Ta pozycja niestety nie dla mnie :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety, ale nie będę tym razem zainteresowana :)
    Thievingbooks.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Tytuł super, bardzo sugestywny, ale chyba nie będę czytała tej książki. Niezbyt interesują mnie biografie...

    OdpowiedzUsuń
  4. Dla pasjonatów polityki książka idealna :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Brzmi ciekawie, dlatego będę miała na uwadze tę pozycję.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kachna

Kachna jest młoda. Kachna jest pogubiona. Kachna jest zbuntowana. Tytułowa bohaterka jest dziewczyną z przeszłością  i to nie byle jaką. Wychowywana przez ojca dla którego była ważna tylko reputacja i kariera, popada w konflikt z prawem, na skutek czego trafia do poprawczaka. Po wyjściu na wolność nie potrafi odnaleźć się w świecie. Na szczęście pojawia się tajemniczy Karol, który niczym dobry duch zabiera ją do osady, miejsca niesamowitego, oderwanego od rzeczywistości a jednak jak najbardziej normalnego. Dziewczyna ma tam przebyć swoją resocjalizację, poukładać swoje sprawy. Pomóc ma jej w tym prowadzenie dziennika, w którym ma zapisywać swoje myśli, spostrzeżenia. Kachna na początku nikomu z mieszkańców osady nie ufa. Nie rozmawia z nikim oprócz Karola,lecz jej miłość do książek skłania ją do wizyty w miejscowej bibliotece. Tam zaprzyjaźnia się z Wolfangiem, który okaże się dla niej nie tylko bratnią duszą.Kachna dostrzega też, że pisanie sprawia jej pewną przyjemność. Od tego mome

Nabytki biblioteczne (131)

 Dawno nie chwaliłam się moimi zdobyczami. Nie oznacza to bynajmniej, że przestałam odwiedzać bibliotekę. Co to, to nie. Jednak jakoś coraz mniej czasu mam na wszystko, a ten poświęcony na czytanie mocno mi się skurczył. Nad czym bardzo ubolewam. Ostatnio jednak przytargałam kilka wspaniałości, więc spieszę z chwaleniem się: Paryż, 1940 rok. Trzy krawcowe próbują prowadzić możliwie normalne życie w okupowanym przez nazistów mieście. Każda z nich ma pewien sekret. Poraniona przez wojnę Mireille działa w ruchu oporu; Claire została uwiedziona przez niemieckiego oficera; Vivienne zaangażowała się w coś, o czym nikomu nie może opowiedzieć… Wojna zmusza trzy młode kobiety do podejmowania niełatwych decyzji, a skrywane tajemnice narażają je na ogromne niebezpieczeństwa. Przyjaciółki wspierają się, wierzą, że są wobec siebie lojalne, lecz czy nie grozi im zdrada? Czy przetrwają ten okrutny czas, a więzi między nimi pozostaną nienaruszone? Dwa pokolenia później Harriet, angielska

Lata miłości

Po ten tytuł sięgnęłam głównie dlatego, iż akcja rozgrywa się  w czasach gdzie królowały Dzieci Kwiaty.  A ja mam sentyment do hipisów. Na początku poznajemy Celeste, która stoi u progu kariery wokalnej. Wszystko w jej życiu kręci się wokół śpiewu.  I to ta chęć zrobienia kariery, zdobycia sławy częściowo zrujnowała jej życie. Tak przynajmniej sama sądzi. Podczas jednej z szalonych nocy  pod wpływem LSD bierze udział w imprezie. Poddaje się narkotykowemu zatraceniu i uprawia seks ze świeżo poznanym piętnastolatkiem, Theodore. Owocem tej nocy jest jej córka, Lana, którą wychowuje samotnie. Stara się trzymać ją jak najdalej od  świata muzyki, chociaż wie, że dziewczynka odziedziczyła po niej piękny głos.  Całe dzieciństwo wmawiała córce, że tylko nauką i wykształceniem coś osiągnie. Lana nie ma więc przyjaciół, ani żadnych przyjemności na jakie mogą sobie pozwolić jej rówiśnicy. Po latach, gdy dziewczyna staje się kobietą, do Londynu przyjeżdża on, Theodore. Teraz właściciel winnic na p