Przejdź do głównej zawartości

Ostatnia chowa klucz

Okładka książki Ostatnia chowa klucz Są pisarze, którzy dobrze czują się w jednym gatunku literackim. Ich próby napisania czegoś innego są mało udane. I nie ma nic w tym złego. Co więcej szanuję autorów, którzy są wierni swojemu gatunkowi.
Albena Grabowska jest dla mnie fenomenem. Pokochałam jej twórczość za niezwykle magiczne i klimatyczne sagi rodzinne, a teraz pełna podziwu zachwycam się thrillerem psychologicznym.
Początkowo książkę czytało mi się dość opornie, nie mogłam się w nią wgryźć. Lecz nie upłynęło dużo czasu i niewiele stron później zachłysnęłam się aż tą atmosferą, którą pisarka stworzyła.
Marzena, Julia, Kasia i Justyna to koleżanki z jednej klasy. Tak naprawdę wcale nie łączy ich przyjaźń. Mimo to, spotykają się na opuszczonym strychu, gdzie Julia przechodzi dziwną i dość nieprzyjemną inicjację wymyśloną przez jedną z dziewcząt. Ze strychu nie wychodzą wszystkie razem. Ostatnia musi schować klucz w umówionej skrytce.
Do domu wracają wszystkie oprócz Julii.
Trwają poszukiwania dziewczyny. Policja podejrzewa ucieczkę, ale szybko okazuje się, że było to porwanie.
Pozostałe dziewczyny boją się. Obawiają się, że ktoś się dowie, co robiły na strychu.
Marzena, najbystrzejsza z tego grona zaczyna prowadzić własne śledztwo. Wokół niej dzieją się dziwne rzeczy. Zdarza się też coś miłego. Chłopak, w którym się podkochuje wreszcie zwrócił na nią uwagę.
Po kilku tygodniach Julia odnajduje się.  Jest cała i zdrowa, ale nic nie pamięta. Poddana jest leczeniu psychiatrycznemu, które zdaje się bardziej szkodzić niż pomagać.
Niewiele później ginie kolejna dziewczyna, ale tym razem nie odnajduje się żywa. Czy zbrodniarz upodobał sobie nastolatki z jednej klasy? Która będzie następna?


"....Czy to przypadek, że zaginęły dwie dziewczyny z mojej klasy? Przecież nic ich nie łączyło oprócz...Tak, to musiało być to - cztery uczestniczki tamtego wieczoru. Dziwna inicjacja... Cena, którą musiałyśmy zapłacić..."


Powieść napisana jest brawurowo, dużo w niej odniesień psychologicznych. Widać, że autorka zna się na ludzkiej psychice jak mało kto.
Różne podejrzenia miałam w trakcie czytania, i niektóre okazały się właściwe, ale kilkakrotnie zmieniałam zdanie, o tym kto za tym wszystkim stoi.
Polecam wszystkim, nie tylko wielbicielom gatunku czy samej autorki. Nie zawiedziecie się.

Komentarze

  1. Bardzo lubię ten gatunek, więc książkę mam już na swojej liście. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka zaciekawiła mnie już w momencie zapowiedzi, więc planuję ją przeczytać.:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I nie bedziesz żałować tej decyzji. Naprawdę warto:-)

      Usuń
  3. Książka już czeka na spotkanie, jestem jej bardzo ciekawa, tym bardziej, że lubię styl autorki, a teraz będę miała okazję poznać nie obyczajową odsłonę, ale właśnie z deszczykiem, psychologicznymi wątkami. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Autorka świetnie się sprawdza w obu tych gatunkach. Jestem ciekawa Twoich wrażeń:)

      Usuń
  4. Właśnie się za nią zabieram :) jestem ciekawa czy mi się spodoba, bo bardzo lubię thrillery zwłaszcza psychologiczne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że się nie zawiedziesz. To naprawdę dobry thriller. Może nie jakoś mrożący krew w żyłach,ale trzymający w napięciu.

      Usuń
  5. Hej, właśnie jestem po lekturze tej książki. Pech chciał, że wykupiłam ją na ebooku zamiast w wersji papierowej i wersja ebook nie zawiera listu :((( Czy któraś z was posiadając papierową wersję mogłaby mi przesłać zdj na maila? awe8some@wp.pl Prawdziwe czytelniczki zrozumieją mój ból... Z góry dziękuję dobrym osobom za pomoc :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No niestety, mój egzemplarz był z biblioteki. Mam nadzieję, ze znajdzie się ktoś kto ma książkę na własność i Ci pomoże.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kachna

Kachna jest młoda. Kachna jest pogubiona. Kachna jest zbuntowana. Tytułowa bohaterka jest dziewczyną z przeszłością  i to nie byle jaką. Wychowywana przez ojca dla którego była ważna tylko reputacja i kariera, popada w konflikt z prawem, na skutek czego trafia do poprawczaka. Po wyjściu na wolność nie potrafi odnaleźć się w świecie. Na szczęście pojawia się tajemniczy Karol, który niczym dobry duch zabiera ją do osady, miejsca niesamowitego, oderwanego od rzeczywistości a jednak jak najbardziej normalnego. Dziewczyna ma tam przebyć swoją resocjalizację, poukładać swoje sprawy. Pomóc ma jej w tym prowadzenie dziennika, w którym ma zapisywać swoje myśli, spostrzeżenia. Kachna na początku nikomu z mieszkańców osady nie ufa. Nie rozmawia z nikim oprócz Karola,lecz jej miłość do książek skłania ją do wizyty w miejscowej bibliotece. Tam zaprzyjaźnia się z Wolfangiem, który okaże się dla niej nie tylko bratnią duszą.Kachna dostrzega też, że pisanie sprawia jej pewną przyjemność. Od tego mome

Nabytki biblioteczne (131)

 Dawno nie chwaliłam się moimi zdobyczami. Nie oznacza to bynajmniej, że przestałam odwiedzać bibliotekę. Co to, to nie. Jednak jakoś coraz mniej czasu mam na wszystko, a ten poświęcony na czytanie mocno mi się skurczył. Nad czym bardzo ubolewam. Ostatnio jednak przytargałam kilka wspaniałości, więc spieszę z chwaleniem się: Paryż, 1940 rok. Trzy krawcowe próbują prowadzić możliwie normalne życie w okupowanym przez nazistów mieście. Każda z nich ma pewien sekret. Poraniona przez wojnę Mireille działa w ruchu oporu; Claire została uwiedziona przez niemieckiego oficera; Vivienne zaangażowała się w coś, o czym nikomu nie może opowiedzieć… Wojna zmusza trzy młode kobiety do podejmowania niełatwych decyzji, a skrywane tajemnice narażają je na ogromne niebezpieczeństwa. Przyjaciółki wspierają się, wierzą, że są wobec siebie lojalne, lecz czy nie grozi im zdrada? Czy przetrwają ten okrutny czas, a więzi między nimi pozostaną nienaruszone? Dwa pokolenia później Harriet, angielska

Lata miłości

Po ten tytuł sięgnęłam głównie dlatego, iż akcja rozgrywa się  w czasach gdzie królowały Dzieci Kwiaty.  A ja mam sentyment do hipisów. Na początku poznajemy Celeste, która stoi u progu kariery wokalnej. Wszystko w jej życiu kręci się wokół śpiewu.  I to ta chęć zrobienia kariery, zdobycia sławy częściowo zrujnowała jej życie. Tak przynajmniej sama sądzi. Podczas jednej z szalonych nocy  pod wpływem LSD bierze udział w imprezie. Poddaje się narkotykowemu zatraceniu i uprawia seks ze świeżo poznanym piętnastolatkiem, Theodore. Owocem tej nocy jest jej córka, Lana, którą wychowuje samotnie. Stara się trzymać ją jak najdalej od  świata muzyki, chociaż wie, że dziewczynka odziedziczyła po niej piękny głos.  Całe dzieciństwo wmawiała córce, że tylko nauką i wykształceniem coś osiągnie. Lana nie ma więc przyjaciół, ani żadnych przyjemności na jakie mogą sobie pozwolić jej rówiśnicy. Po latach, gdy dziewczyna staje się kobietą, do Londynu przyjeżdża on, Theodore. Teraz właściciel winnic na p