Przejdź do głównej zawartości

Wizjer

  W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez internetu.  Dodatkowo, właśnie teraz, w dobie pandemii, okazał się bardzo potrzebny, wręcz niezbędny.

Nikomu nie trzeba również tłumaczyć, że to co w nim umieszczamy powinniśmy kilkakrotnie sprawdzić, upewnić się, że to nam nie zaszkodzi.  Wszystko, co wrzucimy w sieć, nawet po wykasowaniu nie ginie. 

Pewnych rzeczy jednak nie da się do końca przewidzieć.

Czy rejestrując się na stronach różnych portali jesteśmy bezpieczni? Czy nasze dane, które tam podajemy nie są wykorzystywane przez inne firmy? Jeśli tak, to czy możemy przewidzieć w jakim celu?

Magdalena Witkiewicz porusza w swojej najnowszej książce właśnie temat związany z danymi, jaką wielką władzę dają ich posiadaczowi.

Laura jest bardzo zdolną w kierunku informatycznym kobietą.Jest samotną matką. Ojciec Mikołaja nawet nie wie o jego istnieniu, bowiem Laura i Jurij spotykali się do tej pory bardzo sporadycznie na konferencjach firmy Argus, gdzie pracował Jurij, a ona sama bardzo chciałaby pracować. Gdy jej się to udaje okazuje się, że Jurij przepadł jak kamień w wodę, a ich wspólny znajomy twierdz, że popełnił samobójstwo.

Laura postanawia się dowiedzieć, co się za tym wszystkim kryje, bo samobójstwo nijak nie pasowało jej do osobowości jej kochanka.

To , co uda się jej odkryć mrozi krew w żyłach. Za wszystkim zdaje się stać szefowa Argusa, tajemnicza Salome, której nikt nigdy nie widział. Z wszystkimi bowiem kontaktowała się za pomocą maili i telefonu. W dodatku wiele wskazuje na to, że łączy ją z Laurą więź, o której kobiecie nawet się nie śniło.

Magdalena Witkiewicz w tej książce pokazała swoje drugie oblicze. Napisała thriller, który jest nie tylko bardzo na czasie, ale też powoduje, że ciarki nam przechodzą po plecach.  Od razu po przeczytaniu w głowie robimy analizę, co, gdzie i kiedy wrzuciliśmy do sieci i czy przez to nie narobiliśmy sobie kłopotów. 

Niby ro wszystko jest takie oczywiste, ale jednak często ignorujemy lub nie zastanawiamy się nad konsekwencjami.

Powieść czyta się szybko, nie ma w niej zastojów, czasu na nudę czy rozwlekłe opisy. Sprawy technologiczne są przedstawione  klarownie i tak, aby każdy laik zrozumiał , o co chodzi.

Jestem zadowolona z lektury. 

Polecam


Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

Komentarze

  1. Biorą udział w akcji Upoluj Wizjera i mam nadzieję, że dzięki niej wkrótce ta książka trafił w moje ręce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że uda się wygrać i polowanie zakończy się sukcesem.

      Usuń
  2. Już dawno nie czytałam książki M. Witkiewicz. Okładka przyciąga wzrok. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kachna

Kachna jest młoda. Kachna jest pogubiona. Kachna jest zbuntowana. Tytułowa bohaterka jest dziewczyną z przeszłością  i to nie byle jaką. Wychowywana przez ojca dla którego była ważna tylko reputacja i kariera, popada w konflikt z prawem, na skutek czego trafia do poprawczaka. Po wyjściu na wolność nie potrafi odnaleźć się w świecie. Na szczęście pojawia się tajemniczy Karol, który niczym dobry duch zabiera ją do osady, miejsca niesamowitego, oderwanego od rzeczywistości a jednak jak najbardziej normalnego. Dziewczyna ma tam przebyć swoją resocjalizację, poukładać swoje sprawy. Pomóc ma jej w tym prowadzenie dziennika, w którym ma zapisywać swoje myśli, spostrzeżenia. Kachna na początku nikomu z mieszkańców osady nie ufa. Nie rozmawia z nikim oprócz Karola,lecz jej miłość do książek skłania ją do wizyty w miejscowej bibliotece. Tam zaprzyjaźnia się z Wolfangiem, który okaże się dla niej nie tylko bratnią duszą.Kachna dostrzega też, że pisanie sprawia jej pewną przyjemność. Od tego mome

Nabytki biblioteczne (131)

 Dawno nie chwaliłam się moimi zdobyczami. Nie oznacza to bynajmniej, że przestałam odwiedzać bibliotekę. Co to, to nie. Jednak jakoś coraz mniej czasu mam na wszystko, a ten poświęcony na czytanie mocno mi się skurczył. Nad czym bardzo ubolewam. Ostatnio jednak przytargałam kilka wspaniałości, więc spieszę z chwaleniem się: Paryż, 1940 rok. Trzy krawcowe próbują prowadzić możliwie normalne życie w okupowanym przez nazistów mieście. Każda z nich ma pewien sekret. Poraniona przez wojnę Mireille działa w ruchu oporu; Claire została uwiedziona przez niemieckiego oficera; Vivienne zaangażowała się w coś, o czym nikomu nie może opowiedzieć… Wojna zmusza trzy młode kobiety do podejmowania niełatwych decyzji, a skrywane tajemnice narażają je na ogromne niebezpieczeństwa. Przyjaciółki wspierają się, wierzą, że są wobec siebie lojalne, lecz czy nie grozi im zdrada? Czy przetrwają ten okrutny czas, a więzi między nimi pozostaną nienaruszone? Dwa pokolenia później Harriet, angielska

Lata miłości

Po ten tytuł sięgnęłam głównie dlatego, iż akcja rozgrywa się  w czasach gdzie królowały Dzieci Kwiaty.  A ja mam sentyment do hipisów. Na początku poznajemy Celeste, która stoi u progu kariery wokalnej. Wszystko w jej życiu kręci się wokół śpiewu.  I to ta chęć zrobienia kariery, zdobycia sławy częściowo zrujnowała jej życie. Tak przynajmniej sama sądzi. Podczas jednej z szalonych nocy  pod wpływem LSD bierze udział w imprezie. Poddaje się narkotykowemu zatraceniu i uprawia seks ze świeżo poznanym piętnastolatkiem, Theodore. Owocem tej nocy jest jej córka, Lana, którą wychowuje samotnie. Stara się trzymać ją jak najdalej od  świata muzyki, chociaż wie, że dziewczynka odziedziczyła po niej piękny głos.  Całe dzieciństwo wmawiała córce, że tylko nauką i wykształceniem coś osiągnie. Lana nie ma więc przyjaciół, ani żadnych przyjemności na jakie mogą sobie pozwolić jej rówiśnicy. Po latach, gdy dziewczyna staje się kobietą, do Londynu przyjeżdża on, Theodore. Teraz właściciel winnic na p