Przejdź do głównej zawartości

Rud€

 Gogolewska - Domagała Ewa Rud€"Rud€" to powieść nietuzinkowa, trudna do zaklasyfikowania. Z całą pewnością nie jest to romans, kryminał, thriller, ani tym bardziej zwyczajna obyczajówka.
Akcja rozgrywa się w wielu interesujących miejscach ; Belgii, Tunezji, Polsce i Paryżu.
Bohaterką, tą od której w sumie zaczyna się opowiadana historia to belgijka Clementine, matka dwójki dzieci, młoda wdowa. Za namową przyjaciółki Nicole wybiera się na wycieczkę do Tunezji. Wyjazd ma przyspieszyć gojenie się rany po stracie męża. Istotnie z dala od domu łatwiej przychodzi jej pokonanie bólu i oderwanie się od czarnych myśli.
Żeby zyskać trochę na swobodzie zapisuje kobieta dzieci do arabskiego przedszkola, gdzie są szczęśliwe, jak się jednak okazuje tylko do czasu.Pewnego dnia bowiem zostają uprowadzone przez nieznanych sprawców.
Sprowadzona policja nie wiele może i chce pomóc. Clementine musi działać na własną rękę. Pomaga jej w tym  poznana w hotelu pokojówka, Samira i jej brat.
Trudno sobie wyobrazić te chwile grozy, które jako matka musiała przeżyć ta młoda kobieta.
Na szczęście sprawa szybko kończy się pomyślnie, dzieci znów są pod opieką swej rodzicielki. Nie dla wszystkich jednak jest to zakończenie pozytywne. Samira w związku z całą tą poszukiwawczą akcją traci pracę. Jest to poważny problem, gdyż dziewczyna pochodzi z bardzo biednej rodziny.
W ramach wdzięczności Clementine postanawia zatrudnić byłą pokojówkę jako nianię i wywieźć ją do Europy.
Samira przystaje na to z wielką ochotą. Kobiety szybko się zaprzyjaźniają i chociaż trudno się młodej arabce zaklimatyzować w obcym kraju to pomału staje się europejką. Wiąże się to z wieloma zabawnymi sytuacjami:
"... Ale tu w rzeczywistości wszystko wygląda inaczej, zimno przeraźliwie i nawet domy są wyższe niż w Tunisie i mają takie spadziste dachy! Ciągle mam wrażenie, że z tych dachów zsuną się na mnie te dziwne klockowate narośle.
- Jezus Maria, jakie narośle?- Clementine nie nie mogła zrozumieć.
- No takie sześcianowate!- odezwał się ścisły umysł Samiry.
- Sześciany? A! Kominy pewnie!
Clementine dostała ataku śmiechu...."

Samira jednak bardzo szybko się uczy, staje się niezależna. Będąc w Europie wie, że jest już blisko.Ma bowiem pewną tajemnicę. Nosi ja w sobie od lat i za wszelką cenę chce odnaleźć dwie Polki, które przed laty mieszkały nieopodal hotelu, w którym ona pracowała.
Ukryty głęboko sekret jest bolesny niczym zadra. Dziewczyna nikomu go nie zdradziła.
Dzięki szczęśliwemu splotowi wydarzeń jej misja ma szansę wreszcie na pomyślne zakończenie.
Co to za sekret? Po co Samirze są dwie Polki?
Kto ciekaw niech sięga czym prędzej po "Rud€."
Ewa Gogolewska- Domagała pokazuje nam barwny kawałek świata. Podróż do Tunezji nieco przeraża ze względu na mało zrozumiałą przez europejczyków kulturę, jednak niezwykle fascynuje.
Autorka funduje nam całą paletę emocji; można zarówno uronić łzę jak i pośmiać się z całego serca.
Na dodatek z całych sił kibicuje się młodej Samirze w doprowadzeniu misji do końca.
Niewątpliwie jest to piękna książka, a do tego daleka od banału.
To coś dla wrażliwych czytelników oraz tych, co lubią odrobinę egzotyki w tle.

Książkę otrzymałam do recenzji od portalu Zaczytaj się!

Komentarze

 1. Cieszymy się, że książka wydana na naszej platformie www.wydacksiazke.pl zbiera przychylne recenzje. Wszystkich zainteresowanych self-publishingiem, czyli możliwością samodzielnego wydania własnych prac, zapraszamy do sprawdzenia naszego portalu www.wydacksiazke.pl. Przetestuj system, w którym możesz samodzielnie zaprojektować i opublikować własną książkę.
  Pozdrawiamy
  WydacKsiazke.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. No właśnie, co to za sekret? Tak czytam twój wpis i czytam, aż dochodzę do tego momentu, momentalnie zaintrygowana. ;) Zachęca również ta niemożność sklasyfikowania gatunkowego, o której wspominasz na początku.

  OdpowiedzUsuń
 3. cieszę się,że udało mi się Ciebie zachęcić do przeczytania. Warto:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że mnie zaintrygowałaś :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Narodziny gniewu

Od ukazania się książki na rynku często natykałam się na pełne zachwytu recenzje. Mimo tego jakoś nie dowierzałam do końca w kunszt tej książki. Jednak nie ukrywam, że coś mnie do niej ciągnęło. Ciągle jednak odsuwałam powieść na później.
Oj, i po co mi to było?
Jak się do niej dobrałam, to dosłownie przepadłam. I nie , nie od pierwszej strony. Przepadłam od momentu gdy zaczęła się II wojna światowa. Otóż autorka pisze o wojnie tak, jak to opowiadała mi przed laty babcia, która przeżyła okupację niemiecką. Nie jest łatwo mówić, pisać o tamtych czasach. Trudne sytuacje, niebezpieczeństwo, okrutność okupantów i ludzi. Niepewność, strach. A w tym wszystkim starania o zwykłe życie, miłość, przyjaźń.
Bohaterowie powieści rzuceni są w wir wojny. Każdy radzi sobie jak potrafi. Jedni za wszelką cenę chcą być sobą, wytrwali w swoich ideałach, inni płyną z prądem dbając głownie o wygodę, a jeszcze inni starają się być po prostu przyzwoitymi ludźmi.
Hanka i Alicja to dwie przyjaciółki z miejs…

Nabytki biblioteczne (54)

Niech ktoś zabierze ode mnie kartę biblioteczną! Chociaż jedną (operuję bowiem trzema)
Pożyczam książki szybciej niż czytam.
Oddaje jedną, przynoszę trzy. I z żadnej nie jestem w stanie zrezygnować. A czasu co raz mniej.Ale powiedzcie sami, czy można nie przynieść takich cudowności do domu?

Dobrze, że niedługo święta, będę mogła nadgonić trochę czytanie.


   Eliza jest terapeutką. Podczas wielogodzinnych sesji zagląda w głowy swoich pacjentów.
Pewnego dnia orientuje się, że ktoś ją śledzi. Teraz to do jej życia zagląda obcy człowiek.

Kiedy Eliza szuka pomocy, nikt jej nie wierzy.

Tymczasem ON wie już o niej wszystko.
Ma listę.
Eliza jest na niej trzecia.


   W małym, sennym miasteczku tylko na pozór niewiele się dzieje.

Malownicza kamienica z mansardą, której szczyt zdobią dwa zamyślone anioły zwane Serafinami, skrywa pod swym dachem niejedną tajemnicę. Nieprzewidziane okoliczności sprawiają, że Lena, dziewczyna pełna marzeń i wiary w przyszłość, zostaje jej nową lokatorką. Poznaje swoich s…

Życie na wynos

Na powieściach autorstwa Olgi Rudnickiej powinno być zamieszczone ostrzeżenie; nie czytać publicznie, czytanie grozi niekontrolowanymi wybuchami śmiechu.
Po książki pisarki sięgam z zamkniętymi oczami i zawsze jest to ogromna przyjemność i świetna zabawa.
"Życie na wynos" jest kontynuacją przygód zwariowanej pisarki Emilii Przecinek i jej rodziny, którą to mogliśmy poznać w tomie pt. "Granat po proszę". Niech jednak nie martwią się ci, którzy nie mieli okazji przeczytać pierwszej części, śmiało można czytać obie książki niezależnie.
Tym razem Emilia biedzi się nad kolejną książką, ale ma pewien zastój w pisarstwie. Nijak nie może ruszyć do przodu. Wszystko i wszyscy dookoła mimo starań zamiast jej pomagać tylko przeszkadzają. Mistrzyniami zamieszania są dwie starsze panie; matka i teściowa Emilii. Sytuacji oczywiście nie ułatwia fakt. że w piwnicy apartamentowca, w którym mieszkają Przecinkowie zostaje znaleziony trup. Rzecz jasna zwłoki odnajduje nasza niezastąpi…