Przejdź do głównej zawartości

Nell contra Natalia

Nell - Anna Rybkowska Powieść Anny Rybkowskiej pt. "Nell" traktuje o miłości. Jeśli jednak ktoś spodziewa się lekkiego romansu jakich wiele w literaturze srogo się rozczaruje. Co by nie powiedzieć o miłości głównej bohaterki, to na pewno nie można zarzucić jej tego, że jest banalna.
Bohaterką książki jest Natalia Skowrońska, czterdziestoletnia kobieta, żona i matka czwórki dzieci. Z wykształcenia jest anglistką lecz wycofaną już z życia zawodowego. Jest typową panią domu. Dodam, że perfekcyjną.
Trójka jej dzieci to nastolatkowie wchodzący pomału w dorosłe życie. Najmłodszy syn to zaledwie sześciolatek.
Córka Natalii jako typowa nastolatka ma swego muzycznego idola Williama Barlowa. Cały jej pokój udekorowany jest plakatami z wizerunkiem piosenkarza. Julia stale o nim mówi, próbuje tłumaczyć piosenki, słucha tylko jego muzyki.
Pomagając córce w tłumaczeniu jednej z piosenek gwiazdora, Natalia wchodzi na stronę internetową poświęconą rockmanowi. Z nieznanych sobie przyczyn pisze e-maila podając się za jego fankę. Dodaje też zdjęcie, na którym wygląda jak młoda dziewczyna. Kobieta zupełnie nie spodziewa się odzewu. Barlow jednak mailuje do niej, dzwoni, prawi komplementy. Natalia pod wpływem ciepłych, miłych słów zauważa, że jej życie jest przyziemne i monotonne.Jest żoną, jest matką, ale  zapomniała,że jest również kobietą.
Gdy pojawia się możliwość wyjazdu do Londynu na koncert zespołu Barlowa bez wahania okłamuje rodzinę, że wyjeżdża do przyjaciółki Sary, aby ją wspierać w trudnych chwilach.
Mimo, że koncert ją rozczarowuje dostaje się za kulisy i staje twarzą w twarz z oczarowanym jej osobą mężczyzną. Wybiera się z nim na kolację, umawia  na zwiedzanie miasta. Opiera się jednak jego jawnym zalotom. Im bardziej stara się zachować dystans tym mocniej on ją adoruje.
Wracając do Polski Natalia nie jest już sobą, trudno jej prowadzić dom i zajmować się dziećmi. Wszystkie myśli zaprząta jej William. Po pewnym czasie Barlow przyjeżdża za nią do Poznania i rozpoczyna sie ich romans. Romans gorący, namiętny lecz też zbyt wciągający, a przez to niebezpieczny.
Nell, bo tak nazywa ją kochanek szarpie się, chce być lojalna wobec rodziny, ale daje się omotać, poddaje się presji Williama. Czuje się osaczona i całkowicie we władzy namiętności.
Decyduje się opuścić rodzinę i wyjechać z kochankiem do Londynu.
Zaczyna nowe życie, życie w luksusie i przepychu. Barlow niczego jej nie żałuje, kobieta może korzystać całkowicie z uroków wielkiego świata.
Są jednak i minusy sytuacji. William jest demoniczny, porażający  i bardzo niestabilny emocjonalnie. Traktuje Natalię jak swoją własność, pije,ćpa, obraża i poniża ją niejednokrotnie. Ona zaś mimo tego nie potrafi odejść. Tęskni za dziećmi, ale też nie chce, by do niej przyjechały. Najstarszy syn i matka wyrzekli się jej nie rozumiejąc takiego postępowania.
 Czy Natalia wróci do nich? Czy uzyska przebaczenie? A może bez reszty pogrąży się  w mrocznym świecie swojego gwiazdora?
Książkę czyta się szybko i bardzo niecierpliwie. Siłą powstrzymywałam się, aby nie zerknąć na ostatnie strony powieści, żeby sprawdzić czy Nell stanie się na powrót Natalią i wróci do rodziny.
Co do samej fascynującej i opętańczej miłości bohaterki to przyznam, że mam mieszane uczucia. Rozumiem potrzebę adoracji i docenienia. Która kobieta tego nie potrzebuje? Z drugiej zaś strony nie zrozumiałe jest dla mnie porzucenie dzieci. Dlaczego nie wzięła ze sobą chociaż najmłodszego syna? Nie zaprosiła dzieci chociaż na trochę?
Staram się nie oceniać postępowania Natalii, ale trudno było mi się z nią utożsamić.
Uważam, że powieść jest warta przeczytania i spodoba się kobietom o romantycznym usposobieniu. Polecam.

Komentarze

  1. Mam romantyczkę usposobienie ale na bohaterkę byłam zła, jednak samą ksiązkę dobrze wspominam

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też chwilami się na nią złościłam.No i nie do końca rozumiałam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Narodziny gniewu

Od ukazania się książki na rynku często natykałam się na pełne zachwytu recenzje. Mimo tego jakoś nie dowierzałam do końca w kunszt tej książki. Jednak nie ukrywam, że coś mnie do niej ciągnęło. Ciągle jednak odsuwałam powieść na później.
Oj, i po co mi to było?
Jak się do niej dobrałam, to dosłownie przepadłam. I nie , nie od pierwszej strony. Przepadłam od momentu gdy zaczęła się II wojna światowa. Otóż autorka pisze o wojnie tak, jak to opowiadała mi przed laty babcia, która przeżyła okupację niemiecką. Nie jest łatwo mówić, pisać o tamtych czasach. Trudne sytuacje, niebezpieczeństwo, okrutność okupantów i ludzi. Niepewność, strach. A w tym wszystkim starania o zwykłe życie, miłość, przyjaźń.
Bohaterowie powieści rzuceni są w wir wojny. Każdy radzi sobie jak potrafi. Jedni za wszelką cenę chcą być sobą, wytrwali w swoich ideałach, inni płyną z prądem dbając głownie o wygodę, a jeszcze inni starają się być po prostu przyzwoitymi ludźmi.
Hanka i Alicja to dwie przyjaciółki z miejs…

Nabytki biblioteczne (54)

Niech ktoś zabierze ode mnie kartę biblioteczną! Chociaż jedną (operuję bowiem trzema)
Pożyczam książki szybciej niż czytam.
Oddaje jedną, przynoszę trzy. I z żadnej nie jestem w stanie zrezygnować. A czasu co raz mniej.Ale powiedzcie sami, czy można nie przynieść takich cudowności do domu?

Dobrze, że niedługo święta, będę mogła nadgonić trochę czytanie.


   Eliza jest terapeutką. Podczas wielogodzinnych sesji zagląda w głowy swoich pacjentów.
Pewnego dnia orientuje się, że ktoś ją śledzi. Teraz to do jej życia zagląda obcy człowiek.

Kiedy Eliza szuka pomocy, nikt jej nie wierzy.

Tymczasem ON wie już o niej wszystko.
Ma listę.
Eliza jest na niej trzecia.


   W małym, sennym miasteczku tylko na pozór niewiele się dzieje.

Malownicza kamienica z mansardą, której szczyt zdobią dwa zamyślone anioły zwane Serafinami, skrywa pod swym dachem niejedną tajemnicę. Nieprzewidziane okoliczności sprawiają, że Lena, dziewczyna pełna marzeń i wiary w przyszłość, zostaje jej nową lokatorką. Poznaje swoich s…

Życie na wynos

Na powieściach autorstwa Olgi Rudnickiej powinno być zamieszczone ostrzeżenie; nie czytać publicznie, czytanie grozi niekontrolowanymi wybuchami śmiechu.
Po książki pisarki sięgam z zamkniętymi oczami i zawsze jest to ogromna przyjemność i świetna zabawa.
"Życie na wynos" jest kontynuacją przygód zwariowanej pisarki Emilii Przecinek i jej rodziny, którą to mogliśmy poznać w tomie pt. "Granat po proszę". Niech jednak nie martwią się ci, którzy nie mieli okazji przeczytać pierwszej części, śmiało można czytać obie książki niezależnie.
Tym razem Emilia biedzi się nad kolejną książką, ale ma pewien zastój w pisarstwie. Nijak nie może ruszyć do przodu. Wszystko i wszyscy dookoła mimo starań zamiast jej pomagać tylko przeszkadzają. Mistrzyniami zamieszania są dwie starsze panie; matka i teściowa Emilii. Sytuacji oczywiście nie ułatwia fakt. że w piwnicy apartamentowca, w którym mieszkają Przecinkowie zostaje znaleziony trup. Rzecz jasna zwłoki odnajduje nasza niezastąpi…