czwartek, 18 lipca 2013

Krwawa hrabina

Krwawa hrabina - Tara Moss Tara Moss to autorka znana głównie z serii kryminałów: " Żądza", "Fetysz", "Rozłam".
"Krwawa hrabina" należy jednak do innego gatunku literackiego, który jest mieszanką fantastyki, horroru i powieści paranormalnej. Książka ta to pierwszy tom trylogii o Pandorze English.
Pandora jest młodą dziewczyną pochodzącą z prowincjonalnego miasteczka, rozpoczynającą nowe życie w Nowym Yorku. W dzieciństwie straciła rodziców, w miasteczku w związku ze swoimi przeczuciami, które zwykle się sprawdzały była uznawana za dziwadło. Krótko mówiąc nie miała łatwo, wiele spodziewa się więc po nowym miejscu i nowym życiu.
Przeprowadza się do swojej ciotecznej babki, Celii, która mieszka w wielkim domu, kamienicy. Zarówno miejsce, sam dom jak i wygląd pani domu budzą ogromne zdziwienie. Cioteczna babka wygląda bardziej na ciotkę  niż babkę, jak na staruszkę jest bardzo zażywna. Ma swoje dziwaczne zwyczaje, które Pandora musi zaakceptować.
Samo miejsce zamieszkania natomiast nie jest uwiecznione na żadnej mapie, żaden taksówkarz nie zna tej dzielnicy. W dodatku w domu oprócz Celii i jej kotki mieszka ktoś jeszcze. Pandora wyczuwa czyjąś obecność, lecz ciotka zaprzecza, by ktoś jeszcze miałby mieszkać w ich mieszkaniu.
po pewnym czasie  dziewczyna poznaje tajemniczego domownika i jednocześnie odkrywa u siebie zdolność do widzenia duchów. Wkrótce nawiązuje z rezydentem domu bliższą znajomość.
Wkrótce po przyjeździe do Nowego Yorku młoda kobieta znajduje wymarzoną pracę w jednym z wydawnictw pisma o modzie. Szybko odnajduje się w nowym świecie.
Będąc na gali poświęconej niezwykłemu specyfikowi, jaki reklamuje jej gazeta, młoda dziennikarka natyka się na oszustwo związane z produkcją kosmetyku.
Poznana w redakcji pisma modelka, będąca twarzą kremu młodości nie darzy Pandory sympatią, ona sama zaś wyczuwa w pięknej kobiecie chłód i mrożący krew w żyłach zapach śmierci.
Wszystko okazuje się inne niż na początku się wydaje. Dziewczynie grozi poważne niebezpieczeństwo.
Książce nie sposób zarzucić braku interesujących zwrotów akcji. Jest ciekawa, osnuta aurą tajemniczości.
Autorka mistrzowsko buduje napięcie, wykreowane postaci są z pewnością nietuzinkowe i przyciągają uwagę. Nie da się nie polubić głównej bohaterki i jej ciotecznej babki.
Fabuła chwilami kojarzyła mi się z powieścią "Diabeł ubiera się u Prady", lecz bynajmniej mi to nie przeszkadzało i było zapewne tylko subiektywnym odczuciem.
Całość zainteresowała mnie na tyle, że z przyjemnością sięgnę po kolejny tom powieści o równie tajemniczym tytule "Pajęcza bogini."
Chętnie przeczytam o dalszych losach uroczej dziennikarki i jej równie uroczej ciotce.
Pierwszy tom  uchylił zaledwie rąbek sekretów, które należy odkryć wspólnie z panna English.
Powieść ta może nie jest jakimś arcydziełem literackim, ale autorka zachęciła mnie do zapoznania się z jej wcześniejszymi książkami.
3 komentarze:

  1. Ja już nie mogę sie doczekać drugiego tomu;)

    OdpowiedzUsuń
  2. skusiłabym się gdyby to nie była trylogia

    OdpowiedzUsuń

Taka karma czy głupie serce

  Sara jest trzydziestoletnią mieszkanką Madrytu. Ma narzeczonego, Roberta oraz młodszą szaloną siostrę i nie mniej zwariowanych rodziców. J...