Przejdź do głównej zawartości

Bramy raju

Bramy raju - Andrews Virginia C.  "Bramy raju" to czwarty tom cyklu o rodzinie Casteel.
Tym razem bohaterką jest osiemnastoletnia Annie, córka Heaven Casteel.
Życie dziewczyny toczy się spokojnie i szczęśliwie do czasu, gdy na skutek wypadku traci oboje rodziców, a sama zostaje kaleką.
Budząc się w szpitalnym łóżku zastaje czuwającego przy niej starszego mężczyznę, Tony’ego Tattertona, który przedstawia się jako jej pradziadek.
Oferuje on Annie swą opiekę oraz pieniądze na leczenie i rehabilitację, a co za tym idzie zabiera ją do swojej posiadłości, Farthy.
Nastolatka w dzieciństwie, razem ze swoim przyrodnim bratem Luke'm wyobrażała sobie, że jest to wspaniały zamek, marzyła o tym,by się w nim znaleźć i dowiedzieć się dlaczego jej matka stamtąd uciekła.
Tony zatrudnia wykwalifikowaną pielęgniarkę, zapewnia Annie wszystko, co potrzeba, jednak nie wszystko jest tak, jak być powinno.
Dziewczyna czuje się jak w złotej klatce, odizolowana od rodziny i świata. Tęskni z Luke'm, z którym wiele ją łączy.
Odkrywa też, że pradziadek żyje przeszłością, często myli ją z jej  matką lub babką. Nakłania ja do noszenia rzeczy należących do Heaven, każe jej zmienić fryzurę na podobieństwo babki.

"...Zmiana koloru włosów dała iście magiczny efekt. Zupełnie jakby fryzjer niczym czarodziej przeniósł mnie w przeszłość, o czym marzył Tony - cofając kalendarz do jego najszczęśliwszych dni w Farthy..."

Wkrótce  w posiadłości dzieją się różne niepokojące rzeczy. Annie marzy już tylko o tym, by wrócić do rodzinnego domu.

"... Farthy nie jest rajem, ani magicznym zamkiem, jak sobie wyobrażaliśmy. Jest straszliwym więzieniem, mrocznym i niebezpiecznym, przenikniętym chorą rozpaczą..."

Virginia C. Andrews kolejny raz przenosi czytelnika do świata, gdzie królują mroczne, rodzinne sekrety, chora, zakazana miłość i walka z przeciwieństwami losu. To wszystko sprawia, że losy bohaterów śledzi się z zapartym tchem, jednocześnie  nie chce się zobaczyć ostatniej strony czytanej książki.
Pisarka posiada zdolność snucia tak interesującej opowieści, że ilość stron nie przytłacza, lecz przeciwnie, pozostawia niedosyt.

Polecam tę pozycję miłośnikom twórczości pani Andrews, a tych, którzy nie znają pióra autorki, zachęcam do zapoznania się z sagą. Nie będziecie żałować.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka

Komentarze

 1. Mam w planach tę serię, tylko czasu ciągle mi brak. Niemniej pierwszy tom już nabyłam na zachętę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. to w takim razie życze więcej czasu, bo seria jest tego warta. Poza tym błyskawicznie się czyta:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Autorka potrafi oczarować czytelnika, bez dwóch zdań ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie sposób się n ie zgodzić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam tej serii, chociaż wiele osób mi ją poleca. Sama tematyka pierwszego tomu mnie jednak przeraża, ponadto słyszałam, że "ryje mózg" :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgoda, trochę przerażająca, ale z tym ryciem mózgu to lekka przesada;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaciekawiłaś mnie. Czasem potrzebna jest taka mroczna lektura :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nabytki biblioteczne (54)

Niech ktoś zabierze ode mnie kartę biblioteczną! Chociaż jedną (operuję bowiem trzema)
Pożyczam książki szybciej niż czytam.
Oddaje jedną, przynoszę trzy. I z żadnej nie jestem w stanie zrezygnować. A czasu co raz mniej.Ale powiedzcie sami, czy można nie przynieść takich cudowności do domu?

Dobrze, że niedługo święta, będę mogła nadgonić trochę czytanie.


   Eliza jest terapeutką. Podczas wielogodzinnych sesji zagląda w głowy swoich pacjentów.
Pewnego dnia orientuje się, że ktoś ją śledzi. Teraz to do jej życia zagląda obcy człowiek.

Kiedy Eliza szuka pomocy, nikt jej nie wierzy.

Tymczasem ON wie już o niej wszystko.
Ma listę.
Eliza jest na niej trzecia.


   W małym, sennym miasteczku tylko na pozór niewiele się dzieje.

Malownicza kamienica z mansardą, której szczyt zdobią dwa zamyślone anioły zwane Serafinami, skrywa pod swym dachem niejedną tajemnicę. Nieprzewidziane okoliczności sprawiają, że Lena, dziewczyna pełna marzeń i wiary w przyszłość, zostaje jej nową lokatorką. Poznaje swoich s…

Nowakowie. Kruchy fundament - recenzja przedpremierowa

Pamiętacie, że uwielbiam sagi rodzinne? Owszem, nie każda mi przypada do gustu, ale zwykle jest tak, jak z rodziną Nowaków czyli jak najbardziej pozytywnie.
Krzysztof i Małgorzata są wydawałoby się małżeństwem idealnym. On , wzięty prawnik, ona doskonała pani domu. Wychowują czwórkę dzieci; dwudziestoletniego Tomka, dwa lata młodszą Kasię, piętnastolatka Łukasza i najmłodszą latorośl, trzyletniego Kubę.
Mimo iż otoczenie patrzy z podziwem na ich życie, oni mają problemy i właściwie zawsze je mieli. Im większy kryzys przechodzili tym bardziej Małgorzata  próbowała zacieśnić ich więzy. Z każdego kryzysu wychodzili cało lecz  z nowym dzieckiem. To by jedyny sposób  kobiety, by zatrzymać przy sobie męża. On , zawsze odpowiedzialny, nawet gdy miał serdecznie dość zawsze poświęcał się dla rodziny. Dawno zaprzestał  zainteresować i zmobilizować żonę do jakichkolwiek innych działań niż te związane z domem. Bezskuteczne starania spowodowały u niego znudzenie tematem i niejako obojętność.
Krz…

Zbyt piękne - przedpremierowo

Nigdy nie ukrywałam faktu, że uwielbiam twórczość Olgi Rudnickiej. Nie ominęłam i nie ominę żadnej jej książki. Mimo że nieodwołalnie, niezaprzeczalnie i raczej na zawsze me serce skradły siostry Sucharskie, najnowsza powieść autorki również spełniła moje oczekiwania. Zuzanna i Tymoteusz kupują dom w Kłopotowie. Już sama nazwa miejscowości sugeruje, że nie był to najszczęśliwszy zakup w ich życiu. Oboje nie znali się do momentu gdy spotkali się w rzeczonym domu. Od razu nie przypadli sobie do gustu. Niemniej jak to się mówi musieli jechać na tym samym wózku, albowiem obydwoje zostali oszukani przez wcześniejszego właściciela posiadłości, niejakiego Hieronima Srokę. Oczywiście zgłosili sprawę na policję, ale znając opieszałość funkcjonariuszy tejże instytucji, biorą sprawy w swoje ręce. Próbują na własną rękę dorwać oszusta. Żadne z nich nie może zrezygnować z szansy odzyskania domu lub pieniędzy. Tymoteusz zainwestował w ten zakup wszystkie swoje oszczędności, a Zuzka zaciągnęła kre…