Przejdź do głównej zawartości

Stulecie Winnych

Stulecie Winnych. Tom 1. Ci, którzy przeżyli - Grabowska Ałbena Jestem świeżo po lekturze pierwszej części sagi rodzinnej autorstwa Ałbeny Grabowskiej.
Jestem oczarowana i zachwycona kunsztem prozatorskim autorki oraz opowiedzianą przez nią historią.
Akcja powieści rozpoczyna się w 1914 roku w Brwinowie, gdy na świecie wybucha I wojna światowa, a w rodzinie Winnych przychodzą na świat bliźniaczki: Mania i Ania.Obie dziewczynki są do siebie zarazem bardzo podobne jak i całkowicie różne.
W książce poznajemy losy całej familii Winnych począwszy od seniorów rodu; Antonim i Bronisławie.
Wśród różnych zawirowań i perypetii życiowych na pierwszy plan wysuwa się postać Ani, młodszej bliźniaczki, która rodząc się długo pozbawiła swą matkę życia. Dziewczynka ma pewną właściwość.


"... Ania zamyśliła się. Nie wiedziała skąd się u niej wziął taki dar. Nie umiała też powiedzieć czy jest wdzięczna za możliwość odczytywania przyszłości i zaglądania ludziom w dusze. Nie miała wątpliwości, że patrząc na ludzi, widzi właśnie to. Kiedy była zupełnie mała, nie umiała panować nad swoimi umiejętnościami. Mówiła koleżankom, gdzie są ich zaginione psy, zabawki, opowiadała naprawo i lewo każdemu, kto się napatoczył, o najskrytszych tajemnicach. Ludzie się jej bali..."

Wojna, epidemia hiszpanki odciska swe piętno na rodzinie. Jednak jej członkowie są dla siebie wzajemną podporą.
To piękna książka, pełna emocji i wzruszeń. Nie jedna strona poruszyła mnie do głębi, nie jeden raz wzruszenie wycisnęło mi łzy z oczu.
Cieszę się, że przede mną jeszcze dwa tomy sagi. Polubiłam Winnych i pragnę poznać ich dalsze losy.
Pani Ałbeno, chylę czoła przed Pani umiejętnościami prozatorskimi i oby więcej takich książek było dane pani napisać, a mnie przeczytać.
Komentarze

 1. Nie znam twórczości tej autorki, ale moja znajoma blogerka bardzo ją sobie chwali i ceni. I widzę, że ty także jesteś zadowolona. Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak szybciutko zapoznać się z powyższą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myslę, że się nie zawiedziesz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Urojenie od Ciebie właśnie czytam - genialna pozycja! Wielbię tego typu klimaty :) dziękuje jeszcze raz:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się, mnie również się bardzo podobała. Jak i inne pozycje tego pisarza:)

   Usuń
  2. zapoznam się z jego twórczością zaciekawił mnie bardzo bardzo:) a Mastertona czytujesz?

   Usuń
  3. Czytuję, kiedyś z większym zapałem,ale teraz również nim nie gardzę:)

   Usuń
 4. a ową książkę którą recenzujesz także na pewno nabędę:D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ogromnie chcę zapoznać się z tą sagą rodzinną :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To raczej nie jest moja bajka, więc sobie daruję. nie zarzekam się jednak, bo może jak wpadnie w moje ręce, to ją przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Siostra bardzo lubi tę serię, trzeci tom już mamy zamówiony i czekamy na dostawę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zazdroszczę, choć ja też mam ten zakup w planach. Niemniej muszę trochę się wstrzymać- za duzo ostatnio wydaję;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nabytki biblioteczne (54)

Niech ktoś zabierze ode mnie kartę biblioteczną! Chociaż jedną (operuję bowiem trzema)
Pożyczam książki szybciej niż czytam.
Oddaje jedną, przynoszę trzy. I z żadnej nie jestem w stanie zrezygnować. A czasu co raz mniej.Ale powiedzcie sami, czy można nie przynieść takich cudowności do domu?

Dobrze, że niedługo święta, będę mogła nadgonić trochę czytanie.


   Eliza jest terapeutką. Podczas wielogodzinnych sesji zagląda w głowy swoich pacjentów.
Pewnego dnia orientuje się, że ktoś ją śledzi. Teraz to do jej życia zagląda obcy człowiek.

Kiedy Eliza szuka pomocy, nikt jej nie wierzy.

Tymczasem ON wie już o niej wszystko.
Ma listę.
Eliza jest na niej trzecia.


   W małym, sennym miasteczku tylko na pozór niewiele się dzieje.

Malownicza kamienica z mansardą, której szczyt zdobią dwa zamyślone anioły zwane Serafinami, skrywa pod swym dachem niejedną tajemnicę. Nieprzewidziane okoliczności sprawiają, że Lena, dziewczyna pełna marzeń i wiary w przyszłość, zostaje jej nową lokatorką. Poznaje swoich s…

Nowakowie. Kruchy fundament - recenzja przedpremierowa

Pamiętacie, że uwielbiam sagi rodzinne? Owszem, nie każda mi przypada do gustu, ale zwykle jest tak, jak z rodziną Nowaków czyli jak najbardziej pozytywnie.
Krzysztof i Małgorzata są wydawałoby się małżeństwem idealnym. On , wzięty prawnik, ona doskonała pani domu. Wychowują czwórkę dzieci; dwudziestoletniego Tomka, dwa lata młodszą Kasię, piętnastolatka Łukasza i najmłodszą latorośl, trzyletniego Kubę.
Mimo iż otoczenie patrzy z podziwem na ich życie, oni mają problemy i właściwie zawsze je mieli. Im większy kryzys przechodzili tym bardziej Małgorzata  próbowała zacieśnić ich więzy. Z każdego kryzysu wychodzili cało lecz  z nowym dzieckiem. To by jedyny sposób  kobiety, by zatrzymać przy sobie męża. On , zawsze odpowiedzialny, nawet gdy miał serdecznie dość zawsze poświęcał się dla rodziny. Dawno zaprzestał  zainteresować i zmobilizować żonę do jakichkolwiek innych działań niż te związane z domem. Bezskuteczne starania spowodowały u niego znudzenie tematem i niejako obojętność.
Krz…

Zbyt piękne - przedpremierowo

Nigdy nie ukrywałam faktu, że uwielbiam twórczość Olgi Rudnickiej. Nie ominęłam i nie ominę żadnej jej książki. Mimo że nieodwołalnie, niezaprzeczalnie i raczej na zawsze me serce skradły siostry Sucharskie, najnowsza powieść autorki również spełniła moje oczekiwania. Zuzanna i Tymoteusz kupują dom w Kłopotowie. Już sama nazwa miejscowości sugeruje, że nie był to najszczęśliwszy zakup w ich życiu. Oboje nie znali się do momentu gdy spotkali się w rzeczonym domu. Od razu nie przypadli sobie do gustu. Niemniej jak to się mówi musieli jechać na tym samym wózku, albowiem obydwoje zostali oszukani przez wcześniejszego właściciela posiadłości, niejakiego Hieronima Srokę. Oczywiście zgłosili sprawę na policję, ale znając opieszałość funkcjonariuszy tejże instytucji, biorą sprawy w swoje ręce. Próbują na własną rękę dorwać oszusta. Żadne z nich nie może zrezygnować z szansy odzyskania domu lub pieniędzy. Tymoteusz zainwestował w ten zakup wszystkie swoje oszczędności, a Zuzka zaciągnęła kre…