środa, 3 lutego 2016

Dziewczyna z kabaretu

Okładka książki Dziewczyna z kabaretuOd dziecka uwielbiałam opowieści o II wojnie światowej. I nie chodzi mi tu o fakty poznawane na lekcjach historii, a o historie o zwykłym życiu podczas wojny. Rzecz jasna to życie wówczas nie mogło być zwykłe.
W dzieciństwie źródłem opowieści wojennych była moja babcia, teraz sięgam od czasu do czasu po literaturę przedstawiającą zdarzenia wojenne.
I tak trafiłam na "Dziewczynę z kabaretu".
Tytułową bohaterką jest Irenka Górecka, młoda tancerka i aktorka.
Na skutek zawirowań losu zostaje wplątana  w aferę związaną z obrazem Rembrandta, którego przez pewien czas jest posiadaczką.
Obraz jest własnością hrabiny Łęskiej i stanowi łakomy kąsek dla wysoko postawionego oficera niemieckiego.
Dziewczyna chce się pozbyć niechcianego brzemienia. Nie jest to jednak proste. Irenka nie chce, by dzieło sztuki trafiło w niemieckie ręce. Sprawy o tyle się komplikują, że do mieszkania panny Góreckiej coraz częściej stukają Niemcy. Dziewczyna zaś ukrywa w domu żydowskie dziecko.
Sprawy przybierają niebezpieczny obrót.
W czyje ręce w końcu trafi dzieło znanego malarza? Czy niemieccy koneserzy sztuki wzbogacą się  na tym? Czy sympatyczna, sprytna dziewczyna z kabaretu ocali życie i tych, na których losie jej zależy?
Manuela Kalicka stworzyła piękną, pełną najrozmaitszych emocji powieść.
To książka od której trudno się oderwać, bohaterów nie sposób nie lubić. Są wykreowani dokładnie w każdym szczególe, przez co są prawdziwi.
Czytelnik łatwo przenosi się w świat porażony wojną. Kibicuje bohaterom, przeżywa ich radości, smutki.
Cieszę się, że zapoznałam się bliżej z "Dziewczyną z kabaretu".
Zachęcam do lektury.


      Książkę otrzymałam do recenzji od Wydawnictwa Prószyński i S-ka

7 komentarzy:

 1. Nie przepadam za książkami z tego okresu, ale widzę, że jest bardzo emocjonująca. Jak tylko ją gdzieś zobaczę - dam jej szansę ;).

  Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi ta książka ogromnie przypadła do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. o bardzo mnie zachęciłaś ! Uwielbiam książki o II wojnie światowej, polecam Ci "Parabellum" na pewno Ci się spodoba :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, jeszcze nie czytałam. Chętnie sprawdzę jakie wrażenie na mnie wywrze.

   Usuń
 4. Ja niezbyt lubię opowieści o II wojnie światowej, ale odkąd poznałam cykl Parabellum to ciągnie mnie to tego typu książek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i chętnie bym poznała ciąg dalszy perypetii bohaterów :)

  OdpowiedzUsuń

Taka karma czy głupie serce

  Sara jest trzydziestoletnią mieszkanką Madrytu. Ma narzeczonego, Roberta oraz młodszą szaloną siostrę i nie mniej zwariowanych rodziców. J...