Przejdź do głównej zawartości

Dwór cierni i róż

Okładka książki Dwór cierni i róż   To moje pierwsze spotkanie z Sarah Maas. Niemniej to wystarczyło,abym wpisała autorkę na moją listę  ulubionych pisarzy.
Jestem pod wielkim wrażeniem powieści, bohaterów, wykreowanego świata.
To książka z gatunku fantastyki i rzeczywiście jest fantastyczna pod wieloma względami.
Dla tych, którzy nie lubią, bądź im obrzydły wampiry, wilkołaki czy anioły mam dobrą wiadomość; autorka stworzyła nowy gatunek istot nadprzyrodzonych- fae. Zamieszkują oni krainę zwaną Prythianem, podzieloną na siedem dworów: Dwór Wiosny, Lata, Jesieni, Zimy, Świtu, Dnia i Nocy.
Każdym dworem władają książęta.
Śmiertelnicy nienawidzą rodu fae. Krążą o nich bardzo niepochlebne opinie o ich okrucieństwie wobec ludzi.
Feyra to młoda dziewczyna, która zmuszona jest polować, aby przeżyć i zapewnić pożywienie swoim siostrom i zniedołężniałemu ojcu. Życie całej rodziny krąży tylko wokół tego, co udało się upolować.
Gdy dziewczynie udaje się zabić wielkiego wilka wszystko się zmienia.
Do ich chaty przybywa wysoko urodzony fae i zabiera Feyrę jako zadośćuczynienie za zabicie jednego z nich, wilk był bowiem jednym z nich.
Odtąd Feyra ma być niewolnicą na Dworze Wiosny. Na miejscu okazuje się, że książe dworu, Tamlin nie ma zamiaru w żaden sposób jej wykorzystać, jest dla niej dobry, a ona sama może robić, co chce, ale tylko na ziemiach dworu.
Mieszkańcy dworu noszą maski, których nie da się zdjąć. Tamlin tłumaczy, że to choroba, która ostatnio się rozprzestrzenia, osłabia magię i nie pozwala pozbyć się masek zakrywających ich twarze.
 Ta choroba to tak naprawdę klątwa rzucona przez Amaranthę, mieszkankę pałacu Pod Górą, która rości sobie prawa do władzy nas całym Prythianem.
Feyra nawet nie zdaje sobie sprawy, że to ona będzie musiała stanąć twarzą w twarz z okrutną, nienawidzącą ludzi kobietą.
Czy uda się uratować mieszkańców Dworu Wiosny? Czy Feyra zrozumie swoje uczucia do Tamlina? I czy nieliczni sprzymierzeńcy będą naprawdę pomocni w podbramkowej sytuacji i godni zaufania?
Co Feyra będzie musiała poświęcić, aby uratować Tamlina?
Książka jest porównywana do baśni "Piękna i bestia". Przyznam, że coś w tym jest. Są liczne podobienstwa, z tym tylko, że jest to wersja zupełnie nie dla dzieci.
Nie mogę się doczekać drugiego tomu, gdzie będą analogie do mojego ulubionego mitu o Persefonie.
Spędziłam cudowny czas podczas pochłaniania "Dworu cierni i róż". I mimo że minęło już trochę czasu historia ta siedzi w mojej głowie. Dla tych, co się wahają  czy zabrać się za lekturę, składam obietnicę; nie będziecie się nudzić i zakochacie się w Tamlinie, a także w tajemniczym księciu Dworu Nocy, z którym nasza bohaterka była zmuszona zawrzeć pewien pakt.
Chyba umrę z niecierpliwości czekając na drugą część. Na razie z tego, co wiem dostępna jest tylko wersja anglojęzyczna. Niemniej cieszę się, że już powstała i nie trzeba poganiać autorki.
Na koniec powiem Wam tylko tyle: zachęcam przez wielkie Z.

Komentarze

 1. Zdecydowanie cudowna, wspaniała i trzymająca w napięciu historia. Ta autorka ma wielki talent do tworzenia żeńskich bohaterek, pokochałam Feyrę i uwielbiam Tamlina. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpisuję się pod tym, całą sobą.
   teraz zamierzam nadrobić zaległości i przeczytac zaległy "Szklany tron"

   Usuń
 2. Szklany Tron uwielbiam! A tą powieść już u siebie mam, więc niebawem sama będę czytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Liczę, że Szklany tron też mnie zachwyci. Już czeka na mnie w bibliotece.

   Usuń
 3. Książkę już mam i zamierzam w wolnej chwili ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nabytki biblioteczne (54)

Niech ktoś zabierze ode mnie kartę biblioteczną! Chociaż jedną (operuję bowiem trzema)
Pożyczam książki szybciej niż czytam.
Oddaje jedną, przynoszę trzy. I z żadnej nie jestem w stanie zrezygnować. A czasu co raz mniej.Ale powiedzcie sami, czy można nie przynieść takich cudowności do domu?

Dobrze, że niedługo święta, będę mogła nadgonić trochę czytanie.


   Eliza jest terapeutką. Podczas wielogodzinnych sesji zagląda w głowy swoich pacjentów.
Pewnego dnia orientuje się, że ktoś ją śledzi. Teraz to do jej życia zagląda obcy człowiek.

Kiedy Eliza szuka pomocy, nikt jej nie wierzy.

Tymczasem ON wie już o niej wszystko.
Ma listę.
Eliza jest na niej trzecia.


   W małym, sennym miasteczku tylko na pozór niewiele się dzieje.

Malownicza kamienica z mansardą, której szczyt zdobią dwa zamyślone anioły zwane Serafinami, skrywa pod swym dachem niejedną tajemnicę. Nieprzewidziane okoliczności sprawiają, że Lena, dziewczyna pełna marzeń i wiary w przyszłość, zostaje jej nową lokatorką. Poznaje swoich s…

Nowakowie. Kruchy fundament - recenzja przedpremierowa

Pamiętacie, że uwielbiam sagi rodzinne? Owszem, nie każda mi przypada do gustu, ale zwykle jest tak, jak z rodziną Nowaków czyli jak najbardziej pozytywnie.
Krzysztof i Małgorzata są wydawałoby się małżeństwem idealnym. On , wzięty prawnik, ona doskonała pani domu. Wychowują czwórkę dzieci; dwudziestoletniego Tomka, dwa lata młodszą Kasię, piętnastolatka Łukasza i najmłodszą latorośl, trzyletniego Kubę.
Mimo iż otoczenie patrzy z podziwem na ich życie, oni mają problemy i właściwie zawsze je mieli. Im większy kryzys przechodzili tym bardziej Małgorzata  próbowała zacieśnić ich więzy. Z każdego kryzysu wychodzili cało lecz  z nowym dzieckiem. To by jedyny sposób  kobiety, by zatrzymać przy sobie męża. On , zawsze odpowiedzialny, nawet gdy miał serdecznie dość zawsze poświęcał się dla rodziny. Dawno zaprzestał  zainteresować i zmobilizować żonę do jakichkolwiek innych działań niż te związane z domem. Bezskuteczne starania spowodowały u niego znudzenie tematem i niejako obojętność.
Krz…

Zbyt piękne - przedpremierowo

Nigdy nie ukrywałam faktu, że uwielbiam twórczość Olgi Rudnickiej. Nie ominęłam i nie ominę żadnej jej książki. Mimo że nieodwołalnie, niezaprzeczalnie i raczej na zawsze me serce skradły siostry Sucharskie, najnowsza powieść autorki również spełniła moje oczekiwania. Zuzanna i Tymoteusz kupują dom w Kłopotowie. Już sama nazwa miejscowości sugeruje, że nie był to najszczęśliwszy zakup w ich życiu. Oboje nie znali się do momentu gdy spotkali się w rzeczonym domu. Od razu nie przypadli sobie do gustu. Niemniej jak to się mówi musieli jechać na tym samym wózku, albowiem obydwoje zostali oszukani przez wcześniejszego właściciela posiadłości, niejakiego Hieronima Srokę. Oczywiście zgłosili sprawę na policję, ale znając opieszałość funkcjonariuszy tejże instytucji, biorą sprawy w swoje ręce. Próbują na własną rękę dorwać oszusta. Żadne z nich nie może zrezygnować z szansy odzyskania domu lub pieniędzy. Tymoteusz zainwestował w ten zakup wszystkie swoje oszczędności, a Zuzka zaciągnęła kre…