Przejdź do głównej zawartości

Pokojówka miliardera

Okładka książki Pokojówka miliardera   Jest wiek XIX. Młodziutka Clara Kelley płynie na statku z rodzimej Irlandii do Stanów. Rodzina jej jest skraju ubóstwa i jedynym wyjściem z sytuacji jest wysłanie Clary na zarobek do bogatego kraju. Dziewczyna wygląda nędznie, jest przerażona, nie ma za wielkich szans na otrzymanie godziwej pracy. W Pittsburghu, w którym ma szukać zatrudnienia mieszka jej kuzyn. On sam ma dużą rodzinę i kiepsko sobie radzi. Jednak Clara nie dociera do kuzyna, na skutek szczęśliwej dla siebie pomyłki zostaje zatrudniona jako osobista służąca w domu pana Carnegiego. Ponieważ dziewczyna jest bystra i szybko się uczy zostaje szybko doceniona przez matkę pana domu.
Natomiast sam Andrew Carnegie zachwyca się intelektem i analitycznym umysłem Clary. Uwielbia snuć długie rozmowy z nową służącą, co jednak w jego kręgach jest czymś nieodpowiednim. Mimo że Andrew wzbogacił się doskonale pamięta smak niedostatku. Nie zadziera nosa, nie wykorzystuje służby i ma wyjątkowy dryg do biznesu. Clara  natomiast każde słowo Andrew starannie zapamiętuje i wkrótce potrafi udzielić mu niezwykle celnych porad.
Jak łatwo się domyślić między naszą parą bohaterów rodzi się uczucie. Ale czy ma ono szansę na rozkwit? Czy jest ono prawdziwe? Czy jest ważniejsze od pozycji i pieniędzy?
Przyznam, że mam mieszane uczucia, co do tej powieści. Jest napisana ciekawie, w świetnym stylu. Historia Clary jest wzruszająca, jej prawy charakter godny podziwu, ale czegoś mi zabrakło.
Może właśnie tej pasji w rozmowie, oddawaniu się miłości. Te sprawy autorka  potraktowała po macoszemu. Szkoda, że nie rozwinęła bardziej tego wątku. Oczywiście nie chodzi o to, by przekształciła swoją powieść w tkliwy romans. Nie. Ale trochę emocjonalności w kontaktach między miliarderem a pokojówką, by się przydało.
Jeśli chcecie sami poznać losy pokojówki Clary w domu znanego miliardera, chwyćcie czym prędzej za książkę. Ciekawa jestem jakie będą Wasze odczucia.

Komentarze

  1. Może kiedyś spotkamy się z tą książką na wspólnej drodze. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chętnie poznam Twoją opinię o tej powieści:)

      Usuń
  2. Wydaje się idealną propozycją na lato :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kachna

Kachna jest młoda. Kachna jest pogubiona. Kachna jest zbuntowana. Tytułowa bohaterka jest dziewczyną z przeszłością  i to nie byle jaką. Wychowywana przez ojca dla którego była ważna tylko reputacja i kariera, popada w konflikt z prawem, na skutek czego trafia do poprawczaka. Po wyjściu na wolność nie potrafi odnaleźć się w świecie. Na szczęście pojawia się tajemniczy Karol, który niczym dobry duch zabiera ją do osady, miejsca niesamowitego, oderwanego od rzeczywistości a jednak jak najbardziej normalnego. Dziewczyna ma tam przebyć swoją resocjalizację, poukładać swoje sprawy. Pomóc ma jej w tym prowadzenie dziennika, w którym ma zapisywać swoje myśli, spostrzeżenia. Kachna na początku nikomu z mieszkańców osady nie ufa. Nie rozmawia z nikim oprócz Karola,lecz jej miłość do książek skłania ją do wizyty w miejscowej bibliotece. Tam zaprzyjaźnia się z Wolfangiem, który okaże się dla niej nie tylko bratnią duszą.Kachna dostrzega też, że pisanie sprawia jej pewną przyjemność. Od tego mome

Nabytki biblioteczne (131)

 Dawno nie chwaliłam się moimi zdobyczami. Nie oznacza to bynajmniej, że przestałam odwiedzać bibliotekę. Co to, to nie. Jednak jakoś coraz mniej czasu mam na wszystko, a ten poświęcony na czytanie mocno mi się skurczył. Nad czym bardzo ubolewam. Ostatnio jednak przytargałam kilka wspaniałości, więc spieszę z chwaleniem się: Paryż, 1940 rok. Trzy krawcowe próbują prowadzić możliwie normalne życie w okupowanym przez nazistów mieście. Każda z nich ma pewien sekret. Poraniona przez wojnę Mireille działa w ruchu oporu; Claire została uwiedziona przez niemieckiego oficera; Vivienne zaangażowała się w coś, o czym nikomu nie może opowiedzieć… Wojna zmusza trzy młode kobiety do podejmowania niełatwych decyzji, a skrywane tajemnice narażają je na ogromne niebezpieczeństwa. Przyjaciółki wspierają się, wierzą, że są wobec siebie lojalne, lecz czy nie grozi im zdrada? Czy przetrwają ten okrutny czas, a więzi między nimi pozostaną nienaruszone? Dwa pokolenia później Harriet, angielska

Lata miłości

Po ten tytuł sięgnęłam głównie dlatego, iż akcja rozgrywa się  w czasach gdzie królowały Dzieci Kwiaty.  A ja mam sentyment do hipisów. Na początku poznajemy Celeste, która stoi u progu kariery wokalnej. Wszystko w jej życiu kręci się wokół śpiewu.  I to ta chęć zrobienia kariery, zdobycia sławy częściowo zrujnowała jej życie. Tak przynajmniej sama sądzi. Podczas jednej z szalonych nocy  pod wpływem LSD bierze udział w imprezie. Poddaje się narkotykowemu zatraceniu i uprawia seks ze świeżo poznanym piętnastolatkiem, Theodore. Owocem tej nocy jest jej córka, Lana, którą wychowuje samotnie. Stara się trzymać ją jak najdalej od  świata muzyki, chociaż wie, że dziewczynka odziedziczyła po niej piękny głos.  Całe dzieciństwo wmawiała córce, że tylko nauką i wykształceniem coś osiągnie. Lana nie ma więc przyjaciół, ani żadnych przyjemności na jakie mogą sobie pozwolić jej rówiśnicy. Po latach, gdy dziewczyna staje się kobietą, do Londynu przyjeżdża on, Theodore. Teraz właściciel winnic na p