Przejdź do głównej zawartości

Dylemat Oliwii Black

Okładka książki Dylemat Oliwii BlackPo śmierci rodziców Oliwia zostaje sama na świecie. Potrzebuje silnego oparcia, kogoś kto ją będzie wspierał i chronił. Gdy na horyzoncie pojawia się Janusz wydaje się, że młoda kobieta znalazła bezpieczną ostoję.
Małżeństwo początkowo układa się wspaniale. Janusz świetnie zarabia, Oliwia zajmuje się w domu małym Erykiem. Trwa to do czasu, gdy znudzona wygodnym życiem Google.
Decyzji tej nie pochwala ani mąż ani teściowa. Uważają to za niepotrzebną fanaberię.
Gdy szef Oliwii proponuje jej ważny projekt sytuacja jeszcze się pogarsza. Kobieta bowiem na kilka miesięcy musi się przeprowadzić do Oslo. Im bardziej ona podchodzi do tego entuzjastycznie, tym bardziej Janusz jest przeciwny.
Jednak o dziwo Oliwia znajduje w sobie siłę i odwagę i wyrusza na podbój Norwegii.
Tam spotyka przystojnego sąsiada, z którym wymienia skinienia głową i uśmiechy siedząc na balkonie. Gdy okazuje się, ze ich drogi przecinają się w wielu innych punktach kobieta nie korzysta z okazji, chcąc być w porządku wobec rodziny, a zwłaszcza męża.
Tymczasem w Warszawie sprawy toczą się poza nią. Czeka ją nie jedna niespodzianka ze strony zarówno zaborczego małżonka, jak i ze strony kontrolującej wszystko teściowej.


"... Jakaż śmieszna była, sądząc, że jej małżeństwo było wyjątkowe i szczęśliwe. Tyle lat żyła w zakłamaniu. Związek z Januszem okazał się typowy, słodko-gorzki i pełen niedomówień..."


Oliwia więc stanie przed nie lada wyborem. Na szali musi położyć wiele, by poczuć spełnienie, szczęście, by móc samodzielnie decydować o sobie. Ale czy odważy się na taki krok? I czy warto aż tak ryzykować?
Powiem szczerze, że nie spodziewałam się zbyt wiele po tej książce. Wydawało mi się, że to będzie taka zwykła obyczajówka jakich wiele. Niemniej mile mnie zaskoczył fakt, ze jednak w powieści jest ukrytych wiele życiowych prawd i lektura skłania nas do przemyślenia pewnych spraw, decyzji, które podjęliśmy lub zamierzamy podjąć.

Komentarze

  1. Miłe zaskoczenie książkę
    życiowe prawdy i refleksje, przekonała mnie w 100% do tego, aby po nią sięgnąć. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli są wątki, które skłaniają do przemyśleń to chętnie sięgnę po tę książkę. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kachna

Kachna jest młoda. Kachna jest pogubiona. Kachna jest zbuntowana. Tytułowa bohaterka jest dziewczyną z przeszłością  i to nie byle jaką. Wychowywana przez ojca dla którego była ważna tylko reputacja i kariera, popada w konflikt z prawem, na skutek czego trafia do poprawczaka. Po wyjściu na wolność nie potrafi odnaleźć się w świecie. Na szczęście pojawia się tajemniczy Karol, który niczym dobry duch zabiera ją do osady, miejsca niesamowitego, oderwanego od rzeczywistości a jednak jak najbardziej normalnego. Dziewczyna ma tam przebyć swoją resocjalizację, poukładać swoje sprawy. Pomóc ma jej w tym prowadzenie dziennika, w którym ma zapisywać swoje myśli, spostrzeżenia. Kachna na początku nikomu z mieszkańców osady nie ufa. Nie rozmawia z nikim oprócz Karola,lecz jej miłość do książek skłania ją do wizyty w miejscowej bibliotece. Tam zaprzyjaźnia się z Wolfangiem, który okaże się dla niej nie tylko bratnią duszą.Kachna dostrzega też, że pisanie sprawia jej pewną przyjemność. Od tego mome

Nabytki biblioteczne (131)

 Dawno nie chwaliłam się moimi zdobyczami. Nie oznacza to bynajmniej, że przestałam odwiedzać bibliotekę. Co to, to nie. Jednak jakoś coraz mniej czasu mam na wszystko, a ten poświęcony na czytanie mocno mi się skurczył. Nad czym bardzo ubolewam. Ostatnio jednak przytargałam kilka wspaniałości, więc spieszę z chwaleniem się: Paryż, 1940 rok. Trzy krawcowe próbują prowadzić możliwie normalne życie w okupowanym przez nazistów mieście. Każda z nich ma pewien sekret. Poraniona przez wojnę Mireille działa w ruchu oporu; Claire została uwiedziona przez niemieckiego oficera; Vivienne zaangażowała się w coś, o czym nikomu nie może opowiedzieć… Wojna zmusza trzy młode kobiety do podejmowania niełatwych decyzji, a skrywane tajemnice narażają je na ogromne niebezpieczeństwa. Przyjaciółki wspierają się, wierzą, że są wobec siebie lojalne, lecz czy nie grozi im zdrada? Czy przetrwają ten okrutny czas, a więzi między nimi pozostaną nienaruszone? Dwa pokolenia później Harriet, angielska

Lata miłości

Po ten tytuł sięgnęłam głównie dlatego, iż akcja rozgrywa się  w czasach gdzie królowały Dzieci Kwiaty.  A ja mam sentyment do hipisów. Na początku poznajemy Celeste, która stoi u progu kariery wokalnej. Wszystko w jej życiu kręci się wokół śpiewu.  I to ta chęć zrobienia kariery, zdobycia sławy częściowo zrujnowała jej życie. Tak przynajmniej sama sądzi. Podczas jednej z szalonych nocy  pod wpływem LSD bierze udział w imprezie. Poddaje się narkotykowemu zatraceniu i uprawia seks ze świeżo poznanym piętnastolatkiem, Theodore. Owocem tej nocy jest jej córka, Lana, którą wychowuje samotnie. Stara się trzymać ją jak najdalej od  świata muzyki, chociaż wie, że dziewczynka odziedziczyła po niej piękny głos.  Całe dzieciństwo wmawiała córce, że tylko nauką i wykształceniem coś osiągnie. Lana nie ma więc przyjaciół, ani żadnych przyjemności na jakie mogą sobie pozwolić jej rówiśnicy. Po latach, gdy dziewczyna staje się kobietą, do Londynu przyjeżdża on, Theodore. Teraz właściciel winnic na p