czwartek, 22 września 2016

Igraszki z losem

  "...Czasem to los wybiera nas..."

Po książki Agaty Kołakowskiej zawsze sięgam z przyjemnością. Nazwisko autorki gwarantuje miło spędzony czas nad kartami powieści.
Bohaterem najnowszego "dziecka" pisarki jest Leszek Pokora, sprzedawca pieczywa i ciastek na hali targowej. Właściwie praca stanowi całe jego życie albowiem mężczyzna nie ma życia prywatnego. Matka, z którą prowadzi sklepik naciska go na ożenek, swata praktycznie z każdą napotkaną kobietą. Nadaremnie.
Leszek ma w sercu swoją byłą dziewczynę, Magdę. Nowe związki nie bardzo mu wychodzą.
Jego puste życie zmienia się, gdy na jego drodze stanie cyganka.
"...- Wzrok masz, a nie widzisz. Nie dostrzegasz. Dar masz wielki. Przeogromny. Możesz zmieniać ludzki los. Pomyśl o kimś dobre słowo. Chciej zmienić złe w dobre, a się stanie..."
Słowa cyganki dźwięczą mu w uszach długo, a wydarzenia które niebawem nadchodzą pozwalają mu uwierzyć, że jego życie ma sens, że naprawdę jego szczere życzenia pomagają bliskim mu ludziom. Zamieniają złe rzeczy w dobre.
Dar ten Leszek odbiera jako odpowiedzialność za ludzkie losy. Zwierzające mu się ze swoich trosk klientki, znajome z hali, sąsiadki - ich los spoczywa na barkach właśnie jego.Pomagając im w problemach mężczyzna żyje niejako ich życiem, zapominając całkowicie o sobie.

"... Los bywa figlarny, przekorny, a czasem niezbyt plastyczny. A jednak to jak się plecie zależy wyłącznie od jego właściciela..."
Książkę czyta się szybko, z dużym zainteresowaniem. Autorka stworzyła ciekawych, niebanalnych  i bardzo życiowych bohaterów.
Powieść pod powłoką lekkości kryje w sobie prawdy życiowe.


Bardzo polecam.

                  Za książkę dziękuję serdecznie Wydawnictwu Prószyński i S-ka

6 komentarzy:

 1. Książkę mam, ale jeszcze nie miałam okazji jej czytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę ją przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czeka na półce na spotkanie, liczę, że będzie bardzo udane. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię jak książka ukradkiem przesyła jakieś ważne wartości :)

  OdpowiedzUsuń
 5. czytalam juz kilka recenzji tej ksiazki, wszyscy sobie chwala poki co :) chyba bedzie czas skonczyc wszystkie nie doczytane jeszcze i kupienie nowej :)

  OdpowiedzUsuń

Taka karma czy głupie serce

  Sara jest trzydziestoletnią mieszkanką Madrytu. Ma narzeczonego, Roberta oraz młodszą szaloną siostrę i nie mniej zwariowanych rodziców. J...