Przejdź do głównej zawartości

Rodzina Casteel

 










Moja przygoda z panią Andrews rozpoczęła się przed laty, oczywiście od "Kwiatów na poddaszu", potem były kolejne tomy o rodzinie Dollangangerów. Zauroczona książkami  sięgnęłam po wszystkie inne powieści autorki. W pamięć szczególnie zapadła mi "Na imię mi Rain" i do niej zapewne jeszcze kiedyś wrócę.
Bardzo ucieszyła mnie wieść, że pisarka stworzyła jeszcze jedną sagę. Bez wahania zabrałam się do czytania "Rodziny Casteel".
Autorka przenosi nas na Wzgórza Strachu, gdzie mieszka tytułowa rodzina. Nie jest to zwykła rodxzina, o nie.
Nie dość, że od lat ma fatalną opinię wśród mieszkańców gór i pobliskiego miasteczka, to jeszcze panuje w niej skrajne ubóstwo. Ojciec, Luke Casteel to hulaka i hazardzista, rzadko bywa w domu, a jak już jest nie wiele z niego pożytku.Jego żona, Sara stara się jak może zapewnić dzieciom wikt i jako taki opierunek. Najmłodsza córka Casteelów cierpi na dziwną chorobę, ale w domu nie ma ani pieniędzy, ani czasu na wizytę lekarza i postawienie diagnozy, nie wspominając o leczeniu. W chatce mieszkają jeszcze rodzice Luka; matka schorowana staruszka i milczący, wycofany z życia rodzinnego staruszek.
Najstarsza córka, Heaven kocha swoją rodzinę i pomaga w domu jak może. Dobrze się uczy, uwielbia czytać. Ciężko pogodzić jej naukę i obowiązki domowe, w dodatku zmaga się z niezrozumiałą niechęcią i obojętnością ojca. Jak się okazuje mężczyzna obwinia ją podświadomie o spowodowanie śmierci kobiety, którą bardzo kochał. Była to matka dziewczyny, która zmarła podczas jej narodzin.
Młoda Casteelówna ma jednak w sobie dumę i siłę, dzięki którym nie załamuje jej beznadziejna sytuacja materialna. Ma też wsparcie swojego przyrodniego brata Toma oraz nauczycielki, panny Deale, która często pomaga Heaven i jaj rodzeństwu.
Po pewnym czasie do grona sprzymierzeńców dziewczyny dołącza Logan, nowy uczeń w szkole. Pochodzi on z bogatej rodziny. Jednak jego status nie przeszkadza mu obdarzyć uczuciem śliczną, ale i bardzo ubogą Heaven. W smutnym życiu nastolatki w końcu pojawiają się blaski.
Jednak nie trwa to długo.
Umiera babcia dzieci. Cała rodzina cierpi po jej stracie. Niestety nie koniec to jeszcze nieszczęść, które spadają gradem na Casteelów. Sara wkrótce rodzi dziecko- potworka. Nie ma przy niej męża, którego wsparcia oczekuje w tak trudnej chwili. Luke zarażony syfilisem leczy się z dala od domu. Kobieta nie wytrzymuje, pakuje manatki i zostawia dzieci samopas.
Heaven jako najstarsza z rodzeństwa musi zrezygnować ze szkoły i zapewnić rodzeństwu i dziadkowi byt.
Wyczekiwany ojciec, na którego wszyscy liczą w końcu pojawia się, ale zamiast wsparcia gotuje dzieciom niecodzienną i przerażającą niespodziankę.
Czy zły los w końcu się odwróci? Czy trudne dzieciństwo piątki dzieciaków zmieni się w drogę bez kolców?
Tego dowiecie się zagłębiając się w karty powieści. "Rodzina Casteel" to pierwszy tom cyklu. Przyznaję bez bicia, że bardzo niecierpliwie wypatruję chwili, gdy ukaże się kolejny.
Nie mam pojęcia, co jest w tych powieściach V.C. Andrews, że tak do siebie ciągną. Nie jest to przecież proza najwyższych lotów. w dodatku we wszystkich powieściach przewija się podobny schemat, dziewczyny z ubogiego domu, która nie pasuje do nędzy i biednej rodziny, a także robi wszystko, by odkryć rodzinną tajemnicę.
Mi osobiście to nie przeszkadza i niby domyślam się, co może kryć się na łamach kolejnego tomu, ale i tak przeczytam go z przyjemnością.

Komentarze

  1. Witam!
    również czytałam "Kwiaty na poddaszu" całą serię i to kilka razy :)
    Po przeczytaniu "Rodziny Casteel" zauważyłam, że Andrews na podobny schemat do swoich powieści. Mnie on odpowiada i z niecierpliwością czekam na dalsze części sagi.
    Zastanawiam się nad kilkoma historiami: co skłoniło ojca do takich zmian, gdzie podziała się podziwiana przez bohaterów nauczycielka (podejrzewam, że ta dwójka ma coś ze sobą wspólnego), co z Loganem - czy kiedyś ułożą sobie życie z Heaven, co z Naszą Jane i Keith'em - czy aby na pewno są szczęśliwi. Jak potoczą sie losy Fanny po urodzeniu dziecka pastora, jak życie ułoży sobie Tom. Ciekawe co kryje rodzina zmarłej matki Heaven. Jestem pewna, że w życiu bohaterki jeszcze pojawi się Sara (macocha), Cal, panna Deale, rodzina Kitty...
    Pozdrawiam!
    Ania

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi też ta schematyczność w miarę odpowiada. inaczej pewnie nie czytałabym ksiązek pani Andrews z takim zainteresowaniem. Mam nadzieję,że w drugiej części wyjaśni się kilka tajemnic i zaspokoimy naszą ciekawość.

    OdpowiedzUsuń
  3. napisałam do wydawnictwa. Druga część już w marcu :)
    I nawet znam kilka szczegółów, które znów zszokują
    Ania

    OdpowiedzUsuń
  4. http://www.proszynski.pl/Mroczny_aniol-p-32336-.html
    krótki opis na stronie wydawnictwa. Oprócz tego przetłumaczyłam sobie streszczenie z j. angielskiego, które jest dostępne na wikipedii i znam nieco więcej szczegółów ;)
    Ania

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kachna

Kachna jest młoda. Kachna jest pogubiona. Kachna jest zbuntowana. Tytułowa bohaterka jest dziewczyną z przeszłością  i to nie byle jaką. Wychowywana przez ojca dla którego była ważna tylko reputacja i kariera, popada w konflikt z prawem, na skutek czego trafia do poprawczaka. Po wyjściu na wolność nie potrafi odnaleźć się w świecie. Na szczęście pojawia się tajemniczy Karol, który niczym dobry duch zabiera ją do osady, miejsca niesamowitego, oderwanego od rzeczywistości a jednak jak najbardziej normalnego. Dziewczyna ma tam przebyć swoją resocjalizację, poukładać swoje sprawy. Pomóc ma jej w tym prowadzenie dziennika, w którym ma zapisywać swoje myśli, spostrzeżenia. Kachna na początku nikomu z mieszkańców osady nie ufa. Nie rozmawia z nikim oprócz Karola,lecz jej miłość do książek skłania ją do wizyty w miejscowej bibliotece. Tam zaprzyjaźnia się z Wolfangiem, który okaże się dla niej nie tylko bratnią duszą.Kachna dostrzega też, że pisanie sprawia jej pewną przyjemność. Od tego mome

Nabytki biblioteczne (131)

 Dawno nie chwaliłam się moimi zdobyczami. Nie oznacza to bynajmniej, że przestałam odwiedzać bibliotekę. Co to, to nie. Jednak jakoś coraz mniej czasu mam na wszystko, a ten poświęcony na czytanie mocno mi się skurczył. Nad czym bardzo ubolewam. Ostatnio jednak przytargałam kilka wspaniałości, więc spieszę z chwaleniem się: Paryż, 1940 rok. Trzy krawcowe próbują prowadzić możliwie normalne życie w okupowanym przez nazistów mieście. Każda z nich ma pewien sekret. Poraniona przez wojnę Mireille działa w ruchu oporu; Claire została uwiedziona przez niemieckiego oficera; Vivienne zaangażowała się w coś, o czym nikomu nie może opowiedzieć… Wojna zmusza trzy młode kobiety do podejmowania niełatwych decyzji, a skrywane tajemnice narażają je na ogromne niebezpieczeństwa. Przyjaciółki wspierają się, wierzą, że są wobec siebie lojalne, lecz czy nie grozi im zdrada? Czy przetrwają ten okrutny czas, a więzi między nimi pozostaną nienaruszone? Dwa pokolenia później Harriet, angielska

Lata miłości

Po ten tytuł sięgnęłam głównie dlatego, iż akcja rozgrywa się  w czasach gdzie królowały Dzieci Kwiaty.  A ja mam sentyment do hipisów. Na początku poznajemy Celeste, która stoi u progu kariery wokalnej. Wszystko w jej życiu kręci się wokół śpiewu.  I to ta chęć zrobienia kariery, zdobycia sławy częściowo zrujnowała jej życie. Tak przynajmniej sama sądzi. Podczas jednej z szalonych nocy  pod wpływem LSD bierze udział w imprezie. Poddaje się narkotykowemu zatraceniu i uprawia seks ze świeżo poznanym piętnastolatkiem, Theodore. Owocem tej nocy jest jej córka, Lana, którą wychowuje samotnie. Stara się trzymać ją jak najdalej od  świata muzyki, chociaż wie, że dziewczynka odziedziczyła po niej piękny głos.  Całe dzieciństwo wmawiała córce, że tylko nauką i wykształceniem coś osiągnie. Lana nie ma więc przyjaciół, ani żadnych przyjemności na jakie mogą sobie pozwolić jej rówiśnicy. Po latach, gdy dziewczyna staje się kobietą, do Londynu przyjeżdża on, Theodore. Teraz właściciel winnic na p