Przejdź do głównej zawartości

Kukiz. Grajek, który został graczem

Okładka książki Kukiz. Grajek, który został graczem i inne  Rzadko czytam reportaże, ale na ten" Kukiz. Grajek, który został graczem" sięgnęłam z wielką ciekawością. Do przeczytania zachęcił mnie tytuł książki. O Pawle Kukizie ostatnio zrobiło się  bardzo głośno, chociaż przecież i wcześniej był znana postacią.
Ale  w tej książce nie tylko o Kukizie jest mowa. Oprócz tytułowego reportażu mamy tu jeszcze trzy inne, nie mniej ciekawe artykuły.
Pierwszy jest ten tytułowy, przybliża nam on sylwetkę muzyka- polityka. W artykule Paweł Kukiz jest nazwany "Kmicicem polskiej polityki". I jest mi trudno się z tym nie zgodzić.
Jaki jest on naprawdę, czym się kieruje i jaki jest jego cel? Na te wszystkie pytania stara się odpowiedzieć autor  reportażu, Andrzej Stankiewicz.
Drugi z artykułów nosi tytuł"Człowiek, który złapał Eichmanna".
Jest to właściwie zapis rozmowy z agentem Mosadu, Rafim Eitanem, który złapał Eichmanna i postawił go przed wymiarem sprawiedliwości. Sam Eitan bagatelizuje swoja rolę w tej akcji:
"...Złapaliśmy faceta, który nie miał żadnej ochrony, nie stawiał oporu. Potem przewieźliśmy go z punktu A- Argentyny do punktu B - Izraela. Tyle. Ja nie widzę w tym niczego trudnego..."
Kolejny z reportaży "Ksiądz Paweł zrzuca sutannę" dotyczy byłego księdza, który zrezygnował z kapłaństwa. I nie, jak to zwykle bywa dla kobiety, czy też z powodu innej orientacji seksualnej. Powód jest inny i o wiele bardziej złożony.
Bohater artykułu już w seminarium nie czuł się do końca na swoim miejscu. Liczył, że jak już otrzyma święcenia sytuacja się zmieni, ale nie było wcale lepiej. Już będąc księdzem nigdzie na dłużej nie mógł zagrzać miejsca, ciągle był przenoszony z jednej parafii do drugiej. Praktycznie nigdzie nie czuł się dobrze. Jego wyobrażenie o służbie kapłańskiej mocno odbiegało od tego, co ofiarował kościół.
Nikt tak naprawdę nie dotarł do niego na tyle blisko, by mu pomóc, a on potrzebował tej pomcybardzo.
Dziś ma żal do władz kościelnych, że nie zostało mu udzielone wsparcie, że czuł się jakby mu wyprano mózg.
Ostatni, czwarty artykuł "Parszywi z Banditenstand" traktuje o wyklętych żołnierzach AK, którzy po II wojnie światowej w Radomsku tworzyli antykomunistyczną partyzantkę. Ludzi ci byli prześladowani przez ówczesną władzę.
Jak większość materiałów dotyczących czasów wojny oraz okresu powojennego także i ten artykuł jest wstrząsający.
Ogromna ilość wyroków skazujących, tortury jakim byli poddawani tzw. zdrajcy ojczyzny szokują i przerażają.
Wszystkie cztery artykuły zasługują na uwagę. Są napisane z wyczuciem i rzetelnością.
Polecam nawet tym, którzy nie należą do wielbicieli takiej formy literackiej. Nie zawiedziecie się.


       

Komentarze

 1. Ta pozycja niestety nie dla mnie :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety, ale nie będę tym razem zainteresowana :)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł super, bardzo sugestywny, ale chyba nie będę czytała tej książki. Niezbyt interesują mnie biografie...

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla pasjonatów polityki książka idealna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi ciekawie, dlatego będę miała na uwadze tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Narodziny gniewu

Od ukazania się książki na rynku często natykałam się na pełne zachwytu recenzje. Mimo tego jakoś nie dowierzałam do końca w kunszt tej książki. Jednak nie ukrywam, że coś mnie do niej ciągnęło. Ciągle jednak odsuwałam powieść na później.
Oj, i po co mi to było?
Jak się do niej dobrałam, to dosłownie przepadłam. I nie , nie od pierwszej strony. Przepadłam od momentu gdy zaczęła się II wojna światowa. Otóż autorka pisze o wojnie tak, jak to opowiadała mi przed laty babcia, która przeżyła okupację niemiecką. Nie jest łatwo mówić, pisać o tamtych czasach. Trudne sytuacje, niebezpieczeństwo, okrutność okupantów i ludzi. Niepewność, strach. A w tym wszystkim starania o zwykłe życie, miłość, przyjaźń.
Bohaterowie powieści rzuceni są w wir wojny. Każdy radzi sobie jak potrafi. Jedni za wszelką cenę chcą być sobą, wytrwali w swoich ideałach, inni płyną z prądem dbając głownie o wygodę, a jeszcze inni starają się być po prostu przyzwoitymi ludźmi.
Hanka i Alicja to dwie przyjaciółki z miejs…

Nabytki biblioteczne (54)

Niech ktoś zabierze ode mnie kartę biblioteczną! Chociaż jedną (operuję bowiem trzema)
Pożyczam książki szybciej niż czytam.
Oddaje jedną, przynoszę trzy. I z żadnej nie jestem w stanie zrezygnować. A czasu co raz mniej.Ale powiedzcie sami, czy można nie przynieść takich cudowności do domu?

Dobrze, że niedługo święta, będę mogła nadgonić trochę czytanie.


   Eliza jest terapeutką. Podczas wielogodzinnych sesji zagląda w głowy swoich pacjentów.
Pewnego dnia orientuje się, że ktoś ją śledzi. Teraz to do jej życia zagląda obcy człowiek.

Kiedy Eliza szuka pomocy, nikt jej nie wierzy.

Tymczasem ON wie już o niej wszystko.
Ma listę.
Eliza jest na niej trzecia.


   W małym, sennym miasteczku tylko na pozór niewiele się dzieje.

Malownicza kamienica z mansardą, której szczyt zdobią dwa zamyślone anioły zwane Serafinami, skrywa pod swym dachem niejedną tajemnicę. Nieprzewidziane okoliczności sprawiają, że Lena, dziewczyna pełna marzeń i wiary w przyszłość, zostaje jej nową lokatorką. Poznaje swoich s…

Życie na wynos

Na powieściach autorstwa Olgi Rudnickiej powinno być zamieszczone ostrzeżenie; nie czytać publicznie, czytanie grozi niekontrolowanymi wybuchami śmiechu.
Po książki pisarki sięgam z zamkniętymi oczami i zawsze jest to ogromna przyjemność i świetna zabawa.
"Życie na wynos" jest kontynuacją przygód zwariowanej pisarki Emilii Przecinek i jej rodziny, którą to mogliśmy poznać w tomie pt. "Granat po proszę". Niech jednak nie martwią się ci, którzy nie mieli okazji przeczytać pierwszej części, śmiało można czytać obie książki niezależnie.
Tym razem Emilia biedzi się nad kolejną książką, ale ma pewien zastój w pisarstwie. Nijak nie może ruszyć do przodu. Wszystko i wszyscy dookoła mimo starań zamiast jej pomagać tylko przeszkadzają. Mistrzyniami zamieszania są dwie starsze panie; matka i teściowa Emilii. Sytuacji oczywiście nie ułatwia fakt. że w piwnicy apartamentowca, w którym mieszkają Przecinkowie zostaje znaleziony trup. Rzecz jasna zwłoki odnajduje nasza niezastąpi…