Przejdź do głównej zawartości

Mróz na mroźną pogodę?

Okładka książki Zaginięcie    "Zaginięcie" to moje pierwsze spotkanie z Remigiuszem Mrozem, pisarzem, o którym czytałam same pochwały.
Sądziłam naiwnie, że może mi się uda się znaleźć jakieś ale, do czegoś się przyczepić. Nic z tego. Nic nie znalazłam.
Podpisuję się pod wszystkimi peanami blogerów.
Książka dotyczy tajemniczego zniknięcia trzyletniej Nicoli, córki bogatego biznesmena. Sprawa o tyle jest zagadkowa i dziwna, że dziewczynka zniknęła w nocy, gdy alarm w domu letniskowym, gdzie przebywała był uruchomiony. Policja nie znalazła żadnych śladów włamania.
Głównymi i jedynymi podejrzanymi są rodzice.
Matka dziewczynki prosi o pomoc swoją licealną koleżankę, Joannę Chyłkę, prawniczkę.
Chyłka jest specyficzną bohaterką. Ma charakter, to pewne. Jej osobowość bardziej pasuje mi do twardej policjantki niż pani mecenas.Nie jest to typ  Ally McBeal.
Nasza prawniczka jest uszczypliwa, pewna siebie. Nie liczy się z nikim, bezlitośnie pomiata swoim podwładnym, którego jest patronką. Aplikant, Kordian Oryński nie ma z nią łatwo. Patronka traktuje go z góry, nie obchodzą jej uczucia, zdanie czy pomysły Kordiana.
Niemniej trudno tej wrednej bądź co bądź osóbki nie lubić. Budzi sympatię mimo, że nawet nie stara się być sympatyczna.
Chyłka wraz z Kordianem przyjmują propozycję i zostają obrońcami rodziców Nicoli. Starają się dociec prawdy o zaginięciu dziecka. Oczywiście przez to pakują się w nie lada kłopoty.
Czy odnajdą Nicolę? Czy uda się im czyścić z zarzutów rodziców trzylatki? A może to jednak oni są winni?
Książka napisana jest brawurowo, akcja toczy się wartko. Umiejętnie dawkowane napięcie sprawia, że nie sposób się od powieści oderwać.
Nie żałuję tego spotkania z panem Mrozem. Powiem więcej. Planuję kolejne.
Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić wszystkich do sięgnięcia po ten kryminał. W szczególności tych, którzy nie poznali bliżej pióra Remigiusza Mroza.

Komentarze

 1. Zamierzam zamierzam, ten Mróz tak przyciąga... :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę czytałam i jestem nią zachwycona.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja właśnie zachwycam się "Kasacją" więc "Zaginięcie" będzie bezpośrednio po niej :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Kasację mam w planach. Liczę na podobne zachwyty:)

   Usuń
 4. Dzięki! I udanych kolejnych spotkań. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego, co widzę będą to z całą pewnością udane spotkania:)

   Usuń
 5. Czytałam wszystkie. Zaginięcie jest naprawdę rewelacyjne, podobnie, jak pozostałe książki pana Mroza.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Dama ze szmaragdami

"...W tym domu wszyscy skrzętnie pilnują swoich sekretów..." Postać Madeline Hyde jest znana z poprzedniej książki Pauliny Kuzawińskiej. Tym razem bohaterka jedzie z wizytą do Dworu Pod Cisami, gdzie przebywa jej przyjaciółka Claire. Majątek należy do znanej, szanowanej rodziny Verinderów.  Claire niedługo zamierza wyjść za mąż za Dereka Verindera. Jej przyszła teściowa w prezencie ślubnym planuje dać młodym portret Claire. Nie bylejaki portret, ponieważ dziewczyna ma pozować w sukni będącej od stuleci w rodzinie oraz w rodowych klejnotach - naszyjniku ze szmaragdami. Do namalowania obrazu zostaje zatrudniony znany malarz. Po przyjeździe Madeline obserwuje, że jej przyjaciółka niedomaga. Jest stale zmęczona, nie ma energii, jest bardzo blada. Wszyscy zgodnie twierdzą, że to efekt przygotowań do ślubu, nerwy przed uroczystością. Pewnego razu jednak Claire dostaje tajemniczy liścik, z zawoalowaną groźbą. Madeline robi wszystko by wspierać przyjaciółkę. Naraża się, by speł

Nabytki biblioteczne (107)

Zobaczcie, jak pięknie prezentują się lipcowe zdobycze;   Bardzo trudno jest mi napisać ten list. Mam nadzieję, że zanadto nas nie znienawidzicie… Ostatnio, kiedy nie było państwa na miejscu, mój syn włamał się do waszego domu… Na cichym przedmieściu pewnego miasteczka, położonego w odległości dwóch godzin jazdy od Nowego Jorku, ktoś włamuje się do domów – i przede wszystkim do komputerów ich właścicieli. Poznaje ich głęboko skrywane sekrety i prawdopodobnie część z nich wkrótce ujawni. Mieszkańcy zaczynają się bać… Kim jest włamywacz i czego mógł się do tej pory dowiedzieć? Po dwóch anonimowych listach z przeprosinami, które otrzymały ofiary włamań, w okolicy zaczynają krążyć plotki na temat sprawcy, piętrzą się podejrzenia. A po zamordowaniu kobiety, do której wcześniej także się włamano, napięcie sięga zenitu. Kto i dlaczego ją zabił? Kto wie o sąsiadach znacznie więcej, niż chce ujawnić? I jak daleko się posuną ci wszyscy z pozoru przemili sąsiedzi z przedmieśc

Drobne grzeszki

Na nową powieść Izabeli Pietrzyk czekałam z utęsknieniem. Tak,tak, to kolejna moja ulubiona autorka. Wcześniejsze książki pisarki połykałam w jeden wieczór, trzymając się za bolący ze śmiechu brzuch. Czego, jak czego humoru im nie brakowało, z resztą, niczego im nie brakowało. "Drobne grzeszki" w humor są troszkę mniej ubrane, ale to nie zmienia faktu, że lektura mi się podobała. Poznajemy tu Basię i jej córkę Sandrę. Kobiety mieszkają razem. Basia prowadzi salon fryzjerski, natomiast Sandra szuka wciąż swojej ścieżki życiowej. Kończąc studia miała wielkie plany i aspiracje, które legły w gruzach w starciu z rzeczywistością. Koniec końców Sandra zatrudnia się w sklepie odzieżowym, pozwala się źle traktować przez szefa i ma wszystkiego dość. Do czasu... Barbara nie dała swemu dziecku ojca, natomiast dała jej bezwzględną miłość, wsparcie, poczucie wyjątkowości i od zawsze pielęgnowała pewność siebie swojej ukochanej jedynaczki. I to jej słowa i rady popchnęły Sandrę  w