Przejdź do głównej zawartości

Siła wyższa

  "Siła wyższa" to kolejny w dorobku pani Szwechłowicz kryminał retro.
Akcja powieści toczy się tuż przed drugą wojną światową głównie w Krynicy, w uroczym katolickim pensjonacie.
Pensjonat prowadzą dwie siostry, lekko podstarzałe panny.
Goszczą u siebie kilkoro osobliwych gości. Każdy lokator ma coś do ukrycia, niekoniecznie jest szczery w zachowaniu. I tak naprawdę nie wiadomo po co przybył do Krynicy.
Podążając za tropem zaginionego w niewyjaśnionych okolicznościach księdza Wojciecha, do pensjonatu przybywają dwaj bracia zakonni; Florian i Aleksander.
Chcą odnaleźć duchownego i namówić go na powrót do rodzimej parafii.

"...Nie tu szukać jakiejś zawiłej intrygi. Zwykle takie zniknięcia okazują się mieć banalne wytłumaczenie. Kobieta, hazard, alkohol, ale najczęściej jednak kobieta..."

Po przybyciu na miejsce sprawy znacznie się komplikują. Oczywiście dochodzi do morderstwa.  Właściwie wszyscy goście są podejrzani. Benedyktyni prowadzą śledztwo mimo iż policja stwierdziła, że to wypadek a nie zabójstwo.

"... Żeby chociaż zwyczajnie spadł z jakiejś góry, jak to mają w zwyczaju niemądrzy młodzi samobójcy. Nie, w sadzawce się utopił. Albo go utopiono. Nie wiadomo, co gorsze. Jedno czy drugie, dobro Kościoła z pewnością na tym ucierpi..."

Czy uda się schwytać mordercę?Kto zabił i jaki miał motyw?

Książka nie jest długa. Napisana jest zwięźle i intrygująco. Czyta się ją z wielką przyjemnością. Atmosfera powieści przypomina nieco dzieła Agathy Christie. Dodatkowo braciszkowie są opisani w sposób lekko humorystyczny, co dodaje wyjątkowego smaczku.

"... Same kłopoty z tymi kobietami. Widzisz, dobrze że jesteśmy w zakonie, ileż to problemów odpada!.."


Za możliwość przeczytania książki oraz jej zrecenzowania dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Narodziny gniewu

Od ukazania się książki na rynku często natykałam się na pełne zachwytu recenzje. Mimo tego jakoś nie dowierzałam do końca w kunszt tej książki. Jednak nie ukrywam, że coś mnie do niej ciągnęło. Ciągle jednak odsuwałam powieść na później.
Oj, i po co mi to było?
Jak się do niej dobrałam, to dosłownie przepadłam. I nie , nie od pierwszej strony. Przepadłam od momentu gdy zaczęła się II wojna światowa. Otóż autorka pisze o wojnie tak, jak to opowiadała mi przed laty babcia, która przeżyła okupację niemiecką. Nie jest łatwo mówić, pisać o tamtych czasach. Trudne sytuacje, niebezpieczeństwo, okrutność okupantów i ludzi. Niepewność, strach. A w tym wszystkim starania o zwykłe życie, miłość, przyjaźń.
Bohaterowie powieści rzuceni są w wir wojny. Każdy radzi sobie jak potrafi. Jedni za wszelką cenę chcą być sobą, wytrwali w swoich ideałach, inni płyną z prądem dbając głownie o wygodę, a jeszcze inni starają się być po prostu przyzwoitymi ludźmi.
Hanka i Alicja to dwie przyjaciółki z miejs…

Nabytki biblioteczne (54)

Niech ktoś zabierze ode mnie kartę biblioteczną! Chociaż jedną (operuję bowiem trzema)
Pożyczam książki szybciej niż czytam.
Oddaje jedną, przynoszę trzy. I z żadnej nie jestem w stanie zrezygnować. A czasu co raz mniej.Ale powiedzcie sami, czy można nie przynieść takich cudowności do domu?

Dobrze, że niedługo święta, będę mogła nadgonić trochę czytanie.


   Eliza jest terapeutką. Podczas wielogodzinnych sesji zagląda w głowy swoich pacjentów.
Pewnego dnia orientuje się, że ktoś ją śledzi. Teraz to do jej życia zagląda obcy człowiek.

Kiedy Eliza szuka pomocy, nikt jej nie wierzy.

Tymczasem ON wie już o niej wszystko.
Ma listę.
Eliza jest na niej trzecia.


   W małym, sennym miasteczku tylko na pozór niewiele się dzieje.

Malownicza kamienica z mansardą, której szczyt zdobią dwa zamyślone anioły zwane Serafinami, skrywa pod swym dachem niejedną tajemnicę. Nieprzewidziane okoliczności sprawiają, że Lena, dziewczyna pełna marzeń i wiary w przyszłość, zostaje jej nową lokatorką. Poznaje swoich s…

Życie na wynos

Na powieściach autorstwa Olgi Rudnickiej powinno być zamieszczone ostrzeżenie; nie czytać publicznie, czytanie grozi niekontrolowanymi wybuchami śmiechu.
Po książki pisarki sięgam z zamkniętymi oczami i zawsze jest to ogromna przyjemność i świetna zabawa.
"Życie na wynos" jest kontynuacją przygód zwariowanej pisarki Emilii Przecinek i jej rodziny, którą to mogliśmy poznać w tomie pt. "Granat po proszę". Niech jednak nie martwią się ci, którzy nie mieli okazji przeczytać pierwszej części, śmiało można czytać obie książki niezależnie.
Tym razem Emilia biedzi się nad kolejną książką, ale ma pewien zastój w pisarstwie. Nijak nie może ruszyć do przodu. Wszystko i wszyscy dookoła mimo starań zamiast jej pomagać tylko przeszkadzają. Mistrzyniami zamieszania są dwie starsze panie; matka i teściowa Emilii. Sytuacji oczywiście nie ułatwia fakt. że w piwnicy apartamentowca, w którym mieszkają Przecinkowie zostaje znaleziony trup. Rzecz jasna zwłoki odnajduje nasza niezastąpi…