Przejdź do głównej zawartości

Ceremonia

Ceremonia

29 sty
Ceremonia
Ceremonia” to druga powieść Janusz Koryla, z którą przyszło mi się zmierzyć.
Obie są napisane przystępnym językiem i obie opowiadają niesamowite historie.
Akcja „Ceremonii” rozgrywa się w małej, bieszczadzkiej miejscowości o uroczej nazwie Polana. Jest to miejscowość jakich wiele, ale od innych odróżnia ją to,że co roku odbywają się w niej dziwne i przerażające praktyki.
Rzeszowski dziennikarz, Rafał Kamiński jest nieco znudzony swoją pracą, od dawna nie znalazł pasjonującego tematu do przedstawiania w gazecie. Gdy do redakcji przychodzi anonimowy list zawierający informacje o makabrycznych rytuałach, młody dziennikarz sceptycznie się do tego odnosi. Niechętnie jedzie do Polany, by wyjaśnić sprawę. Sytuacja wydaje mu się nierealna, zbyt niesamowita, aby mogła być prawdziwa. Bo czy jest możliwe to, że w XXI wieku ktoś dokonuje ukrzyżowania ludzi? I czy możliwe jest to, że ofiara sama się na to dobrowolnie godzi? Czy to przejaw wielkiej wiary czy głupoty?
Na miejscu Kamiński podpytuje ludzi, sprawdza wszelkie tropy i już wie,że w końcu ma temat i to temat na pierwszą stronę gazety.
Badając ślady, rozpytując tu i ówdzie Rafał naraża się na niebezpieczeństwo. oprócz przebitych opon samochodu oraz wysmarowanej odchodami karoserii dziennikarz wpada w jeszcze poważniejsze tarapaty ” …Kiedy się ocknął, wszystko go bolało. Nie miał pojęcia gdzie jest, ani co się z nim stało. Czyżby znajdował się na plebanii?Czemu tak bardzo bolała go głowa?…”
Czy młody mężczyzna wymyśli sposób , by ocalić własną skórę, czy w tym roku uda się sprawić,że nikt nie zawiśnie na krzyżu? Czy koszmar mieszkańców Polany w końcu się zakończy?
Janusz Koryl to pisarz jakich mało w polskim, literackim świecie thrillerów. Wymyślona fabuła jest prawdziwie przerażająca, ale nie obrzydliwa. Książkę czyta się szybko i po jej zamknięciu czuje się niedosyt i żal, że to już koniec.
Koryl jest z pewnością autorem z wielkim potencjałem i mam nadzieję, że wena go nie opuści i zaserwuje nam jeszcze nie jedną przerażającą i pasjonującą lekturę.
Książkę tę otrzymałam do recenzji od wydawnictwa Dreams.

Related Posts

  1. Urojenie
Komentarze (2) Napisane przez w kategorii Bez kategorii

Dodaj komentarz

Zaznacz, jeśli NIE jesteś spamerem.

  1. 29 Styczeń 2013 o 15:22
    Ojjojo chcę ją!! Moje kochane Bieszczady i jeszcze kryminał!

    • 29 Styczeń 2013 o 15:31
      Kryminał,ale taki jak dla mnie mało typowy. Niemniej niesamowity.Polecam, książka warta grzechu.:))

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Narodziny gniewu

Od ukazania się książki na rynku często natykałam się na pełne zachwytu recenzje. Mimo tego jakoś nie dowierzałam do końca w kunszt tej książki. Jednak nie ukrywam, że coś mnie do niej ciągnęło. Ciągle jednak odsuwałam powieść na później.
Oj, i po co mi to było?
Jak się do niej dobrałam, to dosłownie przepadłam. I nie , nie od pierwszej strony. Przepadłam od momentu gdy zaczęła się II wojna światowa. Otóż autorka pisze o wojnie tak, jak to opowiadała mi przed laty babcia, która przeżyła okupację niemiecką. Nie jest łatwo mówić, pisać o tamtych czasach. Trudne sytuacje, niebezpieczeństwo, okrutność okupantów i ludzi. Niepewność, strach. A w tym wszystkim starania o zwykłe życie, miłość, przyjaźń.
Bohaterowie powieści rzuceni są w wir wojny. Każdy radzi sobie jak potrafi. Jedni za wszelką cenę chcą być sobą, wytrwali w swoich ideałach, inni płyną z prądem dbając głownie o wygodę, a jeszcze inni starają się być po prostu przyzwoitymi ludźmi.
Hanka i Alicja to dwie przyjaciółki z miejs…

Nabytki biblioteczne (54)

Niech ktoś zabierze ode mnie kartę biblioteczną! Chociaż jedną (operuję bowiem trzema)
Pożyczam książki szybciej niż czytam.
Oddaje jedną, przynoszę trzy. I z żadnej nie jestem w stanie zrezygnować. A czasu co raz mniej.Ale powiedzcie sami, czy można nie przynieść takich cudowności do domu?

Dobrze, że niedługo święta, będę mogła nadgonić trochę czytanie.


   Eliza jest terapeutką. Podczas wielogodzinnych sesji zagląda w głowy swoich pacjentów.
Pewnego dnia orientuje się, że ktoś ją śledzi. Teraz to do jej życia zagląda obcy człowiek.

Kiedy Eliza szuka pomocy, nikt jej nie wierzy.

Tymczasem ON wie już o niej wszystko.
Ma listę.
Eliza jest na niej trzecia.


   W małym, sennym miasteczku tylko na pozór niewiele się dzieje.

Malownicza kamienica z mansardą, której szczyt zdobią dwa zamyślone anioły zwane Serafinami, skrywa pod swym dachem niejedną tajemnicę. Nieprzewidziane okoliczności sprawiają, że Lena, dziewczyna pełna marzeń i wiary w przyszłość, zostaje jej nową lokatorką. Poznaje swoich s…

Życie na wynos

Na powieściach autorstwa Olgi Rudnickiej powinno być zamieszczone ostrzeżenie; nie czytać publicznie, czytanie grozi niekontrolowanymi wybuchami śmiechu.
Po książki pisarki sięgam z zamkniętymi oczami i zawsze jest to ogromna przyjemność i świetna zabawa.
"Życie na wynos" jest kontynuacją przygód zwariowanej pisarki Emilii Przecinek i jej rodziny, którą to mogliśmy poznać w tomie pt. "Granat po proszę". Niech jednak nie martwią się ci, którzy nie mieli okazji przeczytać pierwszej części, śmiało można czytać obie książki niezależnie.
Tym razem Emilia biedzi się nad kolejną książką, ale ma pewien zastój w pisarstwie. Nijak nie może ruszyć do przodu. Wszystko i wszyscy dookoła mimo starań zamiast jej pomagać tylko przeszkadzają. Mistrzyniami zamieszania są dwie starsze panie; matka i teściowa Emilii. Sytuacji oczywiście nie ułatwia fakt. że w piwnicy apartamentowca, w którym mieszkają Przecinkowie zostaje znaleziony trup. Rzecz jasna zwłoki odnajduje nasza niezastąpi…