środa, 15 lipca 2015

Uśpienie

Uśpienie - Zaborowska Marta  "Uśpienie"to debiutancka powieść Marty Zaborowskiej. Jest to intrygujący kryminał, pełen skrywanych sekretów i licznych krętactw.
Bohaterką jest pani detektyw, Julia Krawiec, prywatnie matka wychowująca samotnie sześcioletnią córkę.
Dodatkowo boryka sie z problemem alkoholowym i byłym mężem- tyranem.
Po odbytym odwyku dostaje szansę na rehabilitację jako policjantka. Przydzielono jej sprawę ucieczki groźnego psychopaty, Jana Lasoty. Zadanie schwytania uciekiniera nie jest łatwe, dość szybko pojawiają się liczne komplikacje.
Ucieczka pacjenta kliniki psychiatrycznej uruchamia lawinę mrożących krew w żyłach zdarzeń. trup ściele się gęsto, a wszyscy pacjenci i pracownicy kliniki kłamią.

"... Julia miała wrażenie, że weszła do przedziwnego labiryntu, w którym co prawda ktoś namalował na ścieżce strzałki mające doprowadzić ją do szczęśliwego wyjścia, jednak w połowie drogi zrezygnował i zamiast strzałek zaczął rysować znaki zapytania..."

Czy pani detektyw zdoła rozwikłać wszystkie zawiłości? Czy odnajdzie przestępcę?

Wielu czytelników unika jak ognia dzieł polskich autorów, jeszcze inni unikają debiutów literackich. A co dopiero dwa w jednym?
Niektórzy pomyślą, że to rzecz nie do strawienia.
Nic bardziej mylnego. Cieszę się, że nie należę do żadnej z wymienionych grup czytelników. Ominęłaby mnie wówczas niechybnie prawdziwa kryminalna uczta.
Marta Zaborowska  należy do pisarek, którzy mają olbrzymi potencjał. Czytając "Uśpienie" nie domyśliłabym się, że to jej pierwsza powieść, gdyby nie poinformowała mnie o tym notatka na okładce książki.
Kryminał jest napisany sprawnie, fabuła wciąga w wir wydarzeń, ciężko wyplątać się z sieci domysłów, kto jest najbardziej podejrzany, kto zabił, a kto miał doskonały motyw.
Mimo iż częściowo domyślałam się finału, do końca książka trzymała mnie w napięciu, nie pozwalając zasnąć o przyzwoitej porze.
Z niecierpliwością oczekuję na kolejną powieść pisarki o przebojowej detektyw Krawiec.

Polecam gorąco.
4 komentarze:

 1. Książkę czytałam i bardzo mi się podobała. To naprawdę świetnie napisany kryminał.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki wydawane w Czarnej Serii mają w sobie to coś, co mnie fascynuje ;) Taki mrok...

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam ten tom krótko po premierze i bardzo mi się podobał. Na rynku jest już dostępna druga część - ,,Rajskie ptaki".

  OdpowiedzUsuń
 4. O, nie wiedziałam. Muszę ja koniecznie dorwać. Liczę że równie mocno mi się spodoba:)

  OdpowiedzUsuń

Taka karma czy głupie serce

  Sara jest trzydziestoletnią mieszkanką Madrytu. Ma narzeczonego, Roberta oraz młodszą szaloną siostrę i nie mniej zwariowanych rodziców. J...