piątek, 14 sierpnia 2015

Złączeni

Okładka książki Złączeni  Powieść  Carol Casselli to książka poruszająca poważne tematy związane z etyką zawodową, z zagadnieniami dotyczącymi śmierci, rodzicielstwa, genetyki.
Jedną z bohaterek jest Charlotte, lekarka, trzeba dodać że lekarka z prawdziwego zdarzenia, która oddaje się całkowicie swej pracy, jest zaangażowana, gotowa do największych poświęceń dla swoich pacjentów.

"... - Czuję, że ma jeszcze coś do załatwienia. Chcę dać jej więcej czasu.
- Czyli jesteś nieśmiertelnym bliźniakiem, który spieszy na ratunek - I dodał. kiedy rzuciła mu zdziwione spojrzenie: - Zapomniałaś, czego się uczyliśmy. Kastor i Polluks, bliźnięta. Jeden był synem Zeusa, a drugi śmiertelnika. Gdy śmiertelny Kastor zginął, Polluks oddał mu swoją część swej nieśmiertelności.
- Radzisz mi , żebym nie bawiła się w Boga, Felipe? Serio..." 

Prywatnie związana jest z pisarzem Ericem. Marzy o założeniu rodziny, lecz jej partner cierpi na ciężką, genetyczną chorobę i boi się  przekazać swe geny potomkowi.

Na oddział Charlotte trafia ofiara wypadku, trzydziestodziewięcioletnia kobieta. Jest w bardzo złym stanie, prawdopodobnie nie uda się jej powrócić do zdrowia. Jest pogrążona w śpiączce farmakologicznej. Nikt nie wie kim jest pacjentka, nikt jej nie szuka. Szpital natomiast musi podjąć decyzję, co do ofiary wypadku. Stwierdzając, że jej mózg praktycznie umarł, bez zgody rodziny nie mogą zdecydować o odłączeniu respiratora. A czego chciałaby sama pacjentka?

Niespodziewanie kobietę rozpoznaje nie kto inny, a Eric. Jest przekonany, , że to jego przyjaciółka z dzieciństwa, Raney.
Wspólnie z Charlotte zastanawiają się, dlaczego nikt nie zgłosił jej zaginięcia. Razem trafiają  na trop jej męża i syna.
Spotkanie z rodziną Raney rzuca nowe światło na wydarzenia z przeszłości oraz na teraźniejszy związek Erica i Charlotte.

Ciężko ocenić mi książkę; temat w niej poruszony jest arcyciekawy, postacie wykreowane wzorowo, ale też powolność akcji, brak dynamizmu, przedstawienie zdarzeń w sposób nieco monotonny sprawia, że powieści nie czyta się prędko. Czytelnik ma ochotę przekręcić kilka stron do przodu, by szybciej się dowiedzieć, co będzie dalej.
Jest to spory minus lektury. Jako zaletę natomiast poczytuję autorce wiedzę dotyczącą medycznych zawiłości, mało znanych chorób. Widać, że pisarka podeszła do tematu bardzo profesjonalnie. Medyczne terminy dodatkowo zostały przybliżone czytelnikowi w sposób zrozumiały.
Myślę, że jest to powieść, która nie każdemu przypadnie do gustu, niemniej warto się z nią zapoznać i wyrobić sobie samemu zdanie na jej temat.


            Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka

12 komentarzy:

 1. Rozważam :D
  Dziękuję za recenzję ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio w sieci coraz głośniej o tej książce, ale to dobrze, bo to niezwykle przejmująca lektura, godna uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie i zapewne po nią sięgnę :)

  http://suomianne.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślałam, że ta powieść będzie lepsza. Teraz pozostaje mi zastanowić się, czy po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem już po lekturze i faktycznie nie każdemu się spodoba, jest taka - nietypowa?
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno sięgnę po tą książkę, za nic jej sobie nie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Coś czuję, że mi przypadnie jak najbardziej do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi bardzo ciekawie :) Tylko boję się tego spowolnienia ... To może porządnie zmęczyć i zniechęcić.

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja mimo wszystko nie mogę się doczekać i na dniach zaczynam czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Na książkę miałam wielką ochotę, ale coraz częściej trafiam na przeciętne opinie. Myślę, że nie zdecyduję się na zakup, ale może przeczytam, gdy będzie dostępna w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przejmująca, godna polecenia, pomimo kilku wad ;)

  RecenzjeAmi.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Taka karma czy głupie serce

  Sara jest trzydziestoletnią mieszkanką Madrytu. Ma narzeczonego, Roberta oraz młodszą szaloną siostrę i nie mniej zwariowanych rodziców. J...