Przejdź do głównej zawartości

Złączeni

Okładka książki Złączeni  Powieść  Carol Casselli to książka poruszająca poważne tematy związane z etyką zawodową, z zagadnieniami dotyczącymi śmierci, rodzicielstwa, genetyki.
Jedną z bohaterek jest Charlotte, lekarka, trzeba dodać że lekarka z prawdziwego zdarzenia, która oddaje się całkowicie swej pracy, jest zaangażowana, gotowa do największych poświęceń dla swoich pacjentów.

"... - Czuję, że ma jeszcze coś do załatwienia. Chcę dać jej więcej czasu.
- Czyli jesteś nieśmiertelnym bliźniakiem, który spieszy na ratunek - I dodał. kiedy rzuciła mu zdziwione spojrzenie: - Zapomniałaś, czego się uczyliśmy. Kastor i Polluks, bliźnięta. Jeden był synem Zeusa, a drugi śmiertelnika. Gdy śmiertelny Kastor zginął, Polluks oddał mu swoją część swej nieśmiertelności.
- Radzisz mi , żebym nie bawiła się w Boga, Felipe? Serio..." 

Prywatnie związana jest z pisarzem Ericem. Marzy o założeniu rodziny, lecz jej partner cierpi na ciężką, genetyczną chorobę i boi się  przekazać swe geny potomkowi.

Na oddział Charlotte trafia ofiara wypadku, trzydziestodziewięcioletnia kobieta. Jest w bardzo złym stanie, prawdopodobnie nie uda się jej powrócić do zdrowia. Jest pogrążona w śpiączce farmakologicznej. Nikt nie wie kim jest pacjentka, nikt jej nie szuka. Szpital natomiast musi podjąć decyzję, co do ofiary wypadku. Stwierdzając, że jej mózg praktycznie umarł, bez zgody rodziny nie mogą zdecydować o odłączeniu respiratora. A czego chciałaby sama pacjentka?

Niespodziewanie kobietę rozpoznaje nie kto inny, a Eric. Jest przekonany, , że to jego przyjaciółka z dzieciństwa, Raney.
Wspólnie z Charlotte zastanawiają się, dlaczego nikt nie zgłosił jej zaginięcia. Razem trafiają  na trop jej męża i syna.
Spotkanie z rodziną Raney rzuca nowe światło na wydarzenia z przeszłości oraz na teraźniejszy związek Erica i Charlotte.

Ciężko ocenić mi książkę; temat w niej poruszony jest arcyciekawy, postacie wykreowane wzorowo, ale też powolność akcji, brak dynamizmu, przedstawienie zdarzeń w sposób nieco monotonny sprawia, że powieści nie czyta się prędko. Czytelnik ma ochotę przekręcić kilka stron do przodu, by szybciej się dowiedzieć, co będzie dalej.
Jest to spory minus lektury. Jako zaletę natomiast poczytuję autorce wiedzę dotyczącą medycznych zawiłości, mało znanych chorób. Widać, że pisarka podeszła do tematu bardzo profesjonalnie. Medyczne terminy dodatkowo zostały przybliżone czytelnikowi w sposób zrozumiały.
Myślę, że jest to powieść, która nie każdemu przypadnie do gustu, niemniej warto się z nią zapoznać i wyrobić sobie samemu zdanie na jej temat.


            Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka

Komentarze

  1. Rozważam :D
    Dziękuję za recenzję ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ostatnio w sieci coraz głośniej o tej książce, ale to dobrze, bo to niezwykle przejmująca lektura, godna uwagi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Brzmi ciekawie i zapewne po nią sięgnę :)

    http://suomianne.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  4. Myślałam, że ta powieść będzie lepsza. Teraz pozostaje mi zastanowić się, czy po nią sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jestem już po lekturze i faktycznie nie każdemu się spodoba, jest taka - nietypowa?
    Thievingbooks.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  6. Na pewno sięgnę po tą książkę, za nic jej sobie nie odpuszczę :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Coś czuję, że mi przypadnie jak najbardziej do gustu :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Brzmi bardzo ciekawie :) Tylko boję się tego spowolnienia ... To może porządnie zmęczyć i zniechęcić.

    OdpowiedzUsuń
  9. A ja mimo wszystko nie mogę się doczekać i na dniach zaczynam czytać :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Na książkę miałam wielką ochotę, ale coraz częściej trafiam na przeciętne opinie. Myślę, że nie zdecyduję się na zakup, ale może przeczytam, gdy będzie dostępna w bibliotece.

    OdpowiedzUsuń
  11. Przejmująca, godna polecenia, pomimo kilku wad ;)

    RecenzjeAmi.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kachna

Kachna jest młoda. Kachna jest pogubiona. Kachna jest zbuntowana. Tytułowa bohaterka jest dziewczyną z przeszłością  i to nie byle jaką. Wychowywana przez ojca dla którego była ważna tylko reputacja i kariera, popada w konflikt z prawem, na skutek czego trafia do poprawczaka. Po wyjściu na wolność nie potrafi odnaleźć się w świecie. Na szczęście pojawia się tajemniczy Karol, który niczym dobry duch zabiera ją do osady, miejsca niesamowitego, oderwanego od rzeczywistości a jednak jak najbardziej normalnego. Dziewczyna ma tam przebyć swoją resocjalizację, poukładać swoje sprawy. Pomóc ma jej w tym prowadzenie dziennika, w którym ma zapisywać swoje myśli, spostrzeżenia. Kachna na początku nikomu z mieszkańców osady nie ufa. Nie rozmawia z nikim oprócz Karola,lecz jej miłość do książek skłania ją do wizyty w miejscowej bibliotece. Tam zaprzyjaźnia się z Wolfangiem, który okaże się dla niej nie tylko bratnią duszą.Kachna dostrzega też, że pisanie sprawia jej pewną przyjemność. Od tego mome

Nabytki biblioteczne (131)

 Dawno nie chwaliłam się moimi zdobyczami. Nie oznacza to bynajmniej, że przestałam odwiedzać bibliotekę. Co to, to nie. Jednak jakoś coraz mniej czasu mam na wszystko, a ten poświęcony na czytanie mocno mi się skurczył. Nad czym bardzo ubolewam. Ostatnio jednak przytargałam kilka wspaniałości, więc spieszę z chwaleniem się: Paryż, 1940 rok. Trzy krawcowe próbują prowadzić możliwie normalne życie w okupowanym przez nazistów mieście. Każda z nich ma pewien sekret. Poraniona przez wojnę Mireille działa w ruchu oporu; Claire została uwiedziona przez niemieckiego oficera; Vivienne zaangażowała się w coś, o czym nikomu nie może opowiedzieć… Wojna zmusza trzy młode kobiety do podejmowania niełatwych decyzji, a skrywane tajemnice narażają je na ogromne niebezpieczeństwa. Przyjaciółki wspierają się, wierzą, że są wobec siebie lojalne, lecz czy nie grozi im zdrada? Czy przetrwają ten okrutny czas, a więzi między nimi pozostaną nienaruszone? Dwa pokolenia później Harriet, angielska

Lata miłości

Po ten tytuł sięgnęłam głównie dlatego, iż akcja rozgrywa się  w czasach gdzie królowały Dzieci Kwiaty.  A ja mam sentyment do hipisów. Na początku poznajemy Celeste, która stoi u progu kariery wokalnej. Wszystko w jej życiu kręci się wokół śpiewu.  I to ta chęć zrobienia kariery, zdobycia sławy częściowo zrujnowała jej życie. Tak przynajmniej sama sądzi. Podczas jednej z szalonych nocy  pod wpływem LSD bierze udział w imprezie. Poddaje się narkotykowemu zatraceniu i uprawia seks ze świeżo poznanym piętnastolatkiem, Theodore. Owocem tej nocy jest jej córka, Lana, którą wychowuje samotnie. Stara się trzymać ją jak najdalej od  świata muzyki, chociaż wie, że dziewczynka odziedziczyła po niej piękny głos.  Całe dzieciństwo wmawiała córce, że tylko nauką i wykształceniem coś osiągnie. Lana nie ma więc przyjaciół, ani żadnych przyjemności na jakie mogą sobie pozwolić jej rówiśnicy. Po latach, gdy dziewczyna staje się kobietą, do Londynu przyjeżdża on, Theodore. Teraz właściciel winnic na p